Zakładanie i sadzenie żywopłotu - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Zakładanie i sadzenie żywopłotu

Żywopłot ze świerku pospolitego
Żywopłot z tuj brabant
Żywopłot z bukszpanow

Żywopłot

Żywopłot z krzewów iglastych - co warto wiedzieć?
Żywopłot zwykle jest sadzony na wiele lat, dlatego bardzo ważne jest jego odpowiednie rozplanowanie. Wiele osób zwraca uwagę, na wysokość roślin podaną w katalogach, czy prasie ogrodniczej. Należy zwrócić uwagę, że te wartości odnoszą się do roślin w wieku 10 lat licząc od ukorzenienia. Jednak większość żywpołotów użytkujemy znacznie dłużej. Również szerokość żywopłotu z czasem się zwiększa. Dwudziestoletnie tuje odmiany Brabant mają średnicę około 2 metry.

Najszybciej rosnącą tują jest Brabant. Jednak przy wyborze tej odmiany należy się zastanowić ponieważ oprócz zalety jaką jest tempo wzrostu ma ona szereg wad. Jest rośliną o dość luźnym pokroju i wielu przewodnikach. To skutkuje uginaniem się gałęzi pod wpływem śniegu. Jeżeli zmrożona czapa długo zalega to gałąź już się nie wyprostuje i będzie trzeba ją usunąć. Praktycznie wszystkie pozostałe odmiany są odporne na śnieg. Należy unikać sadzenia roślin pod rynnami ponieważ zimą kapiąca woda będzie zamarzać na gałęziach i doprowadzi do ich uszkodzenia.

Jeżeli żywopłot jest sadzony w kierunku wschód - zachód, to będzie rzucał cień po północnej stronie. Należy to uwzględnić planując ogród ponieważ wiele roślin nie lubi rosnąć w cieniu i dodatkowo w tym obszarze dłużej bedzie zalegała pokrywa śnieżna.

Jak gęsto sadzić?
Rozstaw rożlin w szpalerze zależy od odmiany i od tego jak szybko mają się zrosnąć. Można przyjąć następujące założenia:
- szerokie tuje (np. Braban, Aurescens) sadzimy co 100-120 cm,
- wąskie tuje (np. Smaragd, Columna) sadzimy co 80-90 cm,
- wąskie jałowce (np. Skyrocket, Blue Srrow) sadzimy co 50-60 cm,
- bukszpany sadzimy co 30-50 cm.
Nie można zapomnieć o uwzględnieniu innych roślin rostących w pobliżu. Zwłaszcza stare, duże drzewa będą stanowiły przeszkodę dla nowych nasadzeń. Jest to spowodowane zacienieniem i pobieraniem wody i składników odżywczych przez duże rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym.

Jakie rośliny wybrać?
W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy wybrać rośliny liściaste czy iglaste. Obecnie żywopłoty liściaste z buku, grabu, czy mirabelki są coraz mniej popularne z uwagi na konieczność corocznego przycinania, a ponadto gubią liście na zimę, co niweluje główną zaletę żywopłotu jaką jest zasłona od wiatru i wzroku osób postronnych. Możliwe jest zasadzenie żywopłotu z bukszpanu, jednak jest to roślina bardzo wolno rosnąca i trzeba około 20 lat, aby osiągnął wysokość 2m. Zaletą bukszpanu są bardzo duże zdolności regeneracji i duża podatność na cięcie i strzyżenie. Właściciele ogrodów przeważnie decydują się na posadzenie żywopłotu z tuj lub jałowców.

Cis pospolity, odmiany: Fastigiata, Semperaurea,
Cis pośredni, odmiany Hicksii, Krzysztof, Wojtek,
Cyprysik Lawsona, odmiany: Alumi, Columnaris, Ivonne, Kelleris Gold, Stardust, Van Pelt's, Blue,
Jałowiec pospolity, odmiany: Arnold, Hibernica, Suecica,
Jałowiec chiński, odmiany: Stricta, Spartan,
Jałowiec skalny, odmiany: Blue Arrow, Skyrocket,
Żywotnik (tuja), odmiany wysokie Aurescens, Brabant, Columna, Ellwangeriana, Europe Gold, Holmstrup, Lutea, Sunkist, Smaragd, Golden Smaragd, Spiralis, Aureospicata,
Żywotnik (tuja), odmiany średnio wysokie: Globosa, Golden Globe, Hovei, Rheingold, Aurea Nana,
Żywotnik (tuja), odmiany niskie: Amber Glow, Amber Gold, Danica, Little Champion, Miriam, Woodwardii,
Świerk pospolity

Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści