Żywopłot – zakładanie i sadzenie

Żywopłot

Sadzenie żywopłotu to jeden z najbardziej przyjaznych sposobów wyznaczenia granicy wokół posesji. W przeciwieństwie do ogrodzeń krzewy rosną trochę dłużej, co pozwala na łatwe zdefiniowanie przestrzeni. Oprócz zapewniania prywatności, żywopłot to świetny sposób na podzielenie ogrodów, obramowanie podjazdów i udekorowanie fundamentów domu.

Co to jest żywopłot?

Dzisiejsze żywopłoty to żywe ściany, które zapewniają prywatność i zdobią przestrzenie ogrodowe, tworząc naturalne granice, które są funkcjonalne i piękne. W najszerszym znaczeniu wszelkie rośliny drzewiaste rozmieszczone blisko siebie, tworząc barierę, stanowią żywopłot, od strzelistej cyprysowej szyby przedniej do sięgającej do kolan lawendy.

Które rośliny są najlepsze na żywopłot?

Poniższe krzewy przetrwały próbę czasu i zasługują na uznanie jako jedne z najlepszych do zasadzenia w formie żywopłotu. Przycinaj je, aby uzyskać formalny wygląd, lub zostaw je samym sobie, aby uzyskać naturalną formę. Wśród tych zwycięzców na pewno znajdziesz idealne odmiany do swojej przestrzeni na świeżym powietrzu!

Żywopłot

Żywopłot z krzewów iglastych – co warto wiedzieć?

Żywopłot zwykle jest sadzony na wiele lat, dlatego bardzo ważne jest jego odpowiednie rozplanowanie. Wiele osób zwraca uwagę, na wysokość roślin podaną w katalogach, czy prasie ogrodniczej. Należy zwrócić uwagę, że te wartości odnoszą się do roślin w wieku 10 lat licząc od ukorzenienia. Jednak większość żywopłotów użytkujemy znacznie dłużej. Również szerokość żywopłotu z czasem się zwiększa. Dwudziestoletnie tuje odmiany Brabant mają średnicę około 2 metry.

Najszybciej rosnącą tują jest Brabant. Jednak przy wyborze tej odmiany należy się zastanowić ponieważ oprócz zalety jaką jest tempo wzrostu ma ona szereg wad. Jest rośliną o dość luźnym pokroju i wielu przewodnikach. To skutkuje uginaniem się gałęzi pod wpływem śniegu. Jeżeli zmrożona czapa długo zalega to gałąź już się nie wyprostuje i będzie trzeba ją usunąć. Praktycznie wszystkie pozostałe odmiany są odporne na śnieg. Należy unikać sadzenia roślin pod rynnami ponieważ zimą kapiąca woda będzie zamarzać na gałęziach i doprowadzi do ich uszkodzenia.


Jeżeli żywopłot jest sadzony w kierunku wschód – zachód, to będzie rzucał cień po północnej stronie. Należy to uwzględnić planując ogród ponieważ wiele roślin nie lubi rosnąć w cieniu i dodatkowo w tym obszarze dłużej będzie zalegała pokrywa śnieżna.

Jak gęsto sadzić?

Rozstaw roślin w szpalerze zależy od odmiany i od tego jak szybko mają się zrosnąć. Można przyjąć następujące założenia:

  • szerokie tuje (np. Braban, Aurescens) sadzimy co 100-120 cm,
  • wąskie tuje (np. Smaragd, Columna) sadzimy co 80-90 cm,
  • wąskie jałowce (np. Skyrocket, Blue Srrow) sadzimy co 50-60 cm,
  • bukszpany sadzimy co 30-50 cm.

Nie można zapomnieć o uwzględnieniu innych roślin rosnących w pobliżu. Zwłaszcza stare, duże drzewa będą stanowiły przeszkodę dla nowych nasadzeń. Jest to spowodowane zacienieniem i pobieraniem wody i składników odżywczych przez duże rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym.

Jakie rośliny wybrać?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy wybrać rośliny liściaste czy iglaste. Obecnie żywopłoty liściaste z buku, grabu, czy mirabelki są coraz mniej popularne z uwagi na konieczność corocznego przycinania, a ponadto gubią liście na zimę, co niweluje główną zaletę żywopłotu jaką jest zasłona od wiatru i wzroku osób postronnych. Możliwe jest zasadzenie żywopłotu z bukszpanu, jednak jest to roślina bardzo wolno rosnąca i trzeba około 20 lat, aby osiągnął wysokość 2m. Zaletą bukszpanu są bardzo duże zdolności regeneracji i duża podatność na cięcie i strzyżenie. Właściciele ogrodów przeważnie decydują się na posadzenie żywopłotu z tuj lub jałowców.

Tuja

W przypadku szybko rosnącego krzewu w kształcie kolumny, który zapewnia prywatność i blokuje wiatr, rozważ szmaragdowozielone tuje. Ta miękka, pachnąca, wiecznie zielona roślina, rozwija się w pełnym słońcu na różnych glebach. Po zasadzeniu nie wymaga zbyt częstego podlewania, jest odporna na zimno i ciepło.

Bukszpan

Bukszpan charakteryzuje się specyficznym zapachem, jest zimozielony z miękkimi, błyszczącymi małymi listkami, które rosną w okrągłych krzewach. Ma powolny wzrost, ale jest świetną inwestycją, ponieważ może żyć ponad 100 lat! Główną zaletą bukszpanu jest odporność na szkodniki, suszę i dobrze rośnie na przeciętnej glebie. Najlepsze jest dla niego pełne słońce, ale będzie również tolerować trochę cienia. Sadź blisko i przycinaj, aby uzyskać wypielęgnowany żywopłot.

Forsycja

Forsycja jest jednym z najwcześniej kwitnących wiosennych roślin, a jej jasnożółte kwiaty sygnalizują koniec zimy. Jest liściasta, a liście opadają jesienią. Preferuje pełne słońce i toleruje każdy rodzaj gleby. Po zasadzeniu jest w stanie wytrzymać nawet suchą i gorącą pogodę. Nieprzycięte krzewy mogą osiągać imponujące rozmiary. Pozostawiona sama sobie, tworzy gęsty, naturalny żywopłot. Świetnie nadaje się do cięcia i kształtowania gałęzi na wiosnę.

Ligustr

Krzewy ligustrowe są dostatecznie odporne na zimno i nie przeszkadza im zanieczyszczenie środowiska miejskiego. Ponadto są roślinami odpornymi na sól, co czyni je dobrym wyborem na żywopłot wzdłuż ulicy. Łatwo rosną na przeciętnych, suchych do średnich, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu, aby lubią też odrobinę cienia. Ligustr toleruje szeroką gamę gleb, z wyjątkiem wilgotnych. Żywopłoty z niego są zwykle przycinane 1-2 razy w lecie. Rośliny te naturalizują się przez samosiew w optymalnych warunkach wzrostu i mogą tworzyć zarośla na obszarach, gdzie wzrost nie jest kontrolowany.

Berberys

Nie bez powodu berberysy są jednymi z najpopularniejszych krzewów wykorzystywanych do sadzenia żywopłotu. Są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, dobrze radzą sobie w słońcu lub w półcieniu i posiadają piękną barwę – przenikającą się różnego rodzaju ciepłymi i chłodnymi tonacjami i odcieniami, które dodają uroku krajobrazowi.

Czy chcesz, aby szybko rosnące, wiecznie zielone i wysokie krzewy zasłaniały nieciekawy krajobraz? Może chcesz, aby rośliny pochłaniały zanieczyszczenia i hałas? A może tworzysz barierę z krzewów, aby ożywić swoją posesję, a jednocześnie powstrzymać gości przed pozostawianiem śladów opon na trawniku? Znajomość Twoich potrzeb pomoże Ci wybrać odpowiednie odmiany roślin dla Twojej nieruchomości.

Żywopłot z ligustru
Żywopłot z ligustru

Wybrane odmiany iglaków na żywopłoty:

Scroll to Top