Jakie rośliny na piaszczystą glebę

Gleby piaszczyste są jednym z typów gleb, który występują na terenie Polski najczęściej. W przypadku takiej gleby nie możemy pozwolić sobie na uprawianie jakichkolwiek roślin chcemy. W tym wypadku, należy postawić na gatunki, które dostosowały się do ciężkich warunków i mogą zdobić ogród nawet na najmniej jakościowej glebie.

W jaki sposób sprawdzić, czy gleba jest piaszczysta?

Sprawdzenie tego z jaką glebą mamy do czynienia, znacznie ułatwi projektowanie ogrodu. Aby to zrobić należy wziąć do ręki małą ilość wilgotnej gleby. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy z gleby można uformować wałek o grubości ołówka. Jeżeli nie jest to możliwe, w swoim ogrodzie posiadasz glebę piaszczystą. Innym sposobem jest zauważenie to jakie chwasty i zioła rosną w ogrodzie. Gleby piaszczyste charakteryzuje wystąpienie fiołka polnego, złocienia polnego lub bodziszka drobnego.

Jakie rośliny wybrać na piaszczystą glebę?

W przypadku, gdy w ogrodzie posiadasz glebę piaszczystą, powinieneś skupić się na odpowiednim wyborze gatunków roślin. Jednym z drzew, które świetnie da sobie radę na glebie piaszczystej jest jodła oraz sosna pospolita. W ogrodach często znajduje się żywopłot zrobiony z żywotnika. Niestety roślina ta nie nadaje się na gleby suche, lecz można ją spokojnie zastąpić niektórymi odmianami jałowców. Wśród drzew iglastych można znaleźć również takie, które dadzą sobie radę w cieniu. Jak widać dużo iglaków nie ma zbyt dużych wymagań, dzięki czemu spokojnie można je posadzić w miejscu, gdzie jakość gleby nie jest najlepsza.

Innymi roślinami, które można wykorzystać w ogrodzie i posadzić na piaszczystą glebę są drzewa i krzewy, które już podczas ewolucji były przystosowane do niewielkiej ilości składników mineralnych oraz wody. Świetnie w tej roli sprawdzają się jałowce oraz świerki. Wcześniej wspominaliśmy o roślinach, które nie potrzebują słońca do życia. Są to krzewy takie jak byliny, mikrobiota syberyjska lub krzewinki takie jak np. mikołajek nadmorski.

Krzewy oraz drzewa liściaste, którym nawet susza nie jest straszna

Wiele osób uwielbia posiadać w swoim ogrodzie rośliny liściaste, które dobrze nadają się na piaszczystą glebę. Świetnym gatunkiem, który jest bardzo tolerancyjny na suszę oraz odporny na mróz są róże. Ich wygląd jest znany praktycznie przez każdego, a ich główną zaletą jest to, że nie dużych wymagań.

Dużo krzewów tworzy bardzo rozwinięty system korzeniowy. To właśnie dzięki niemu mogą one pozyskiwać składniki odżywcze oraz wodę z bardzo niskich partii gleby.

Innymi gatunkami krzewów liściastych, które nadają się do posadzenia w ogrodzie z glebą piaszczystą są berberysy. Znane pod nazwą kwaśnica. Cechują się one tym, że zamiast liści posiadają ciernie. W kątach tych cierni wyrastają liście wraz z kwiatami. W niektórych przypadkach liście te są sezonowe lub zimozielone. Kwiaty berberysów są niewielkie, zazwyczaj sześciopłatkowe. Najczęściej spotyka się kwiaty jasnożółte. Berberysy posiadają również owoce. Są to podłużne jagody, które zazwyczaj są czerwone.

Berberys Orange Rocket na piaszczystą glebę
Berberys Orange Rocket

O czym pamiętać podczas tworzenia ogrody na piaszczystej glebie?

Warto wiedzieć o tym, że glebę piaszczystą można przygotować do uprawiania roślin. Pierwszym krokiem do tego jest jej użyźnienie za pomocą kompostu. Stosowanie nawozów zielonych może być również zbawienne dla tego typu gleby. Jeżeli masz możliwość warto pomyśleć o wzbogaceniu gleby gliną. Podczas pielęgnacji gotowego już ogrodu, należy go systematycznie nawozić i podlewać. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność, że z roślinami wszystko będzie dobrze.

Jak widać gleba piaszczysta jest problematyczna, lecz w dzisiejszych czasach nie stanowi ona problemu podczas tworzenia pięknego ogrodu. Odpowiedni wybór roślin, przygotowanie gleby oraz systematyczna pielęgnacja stanowi podstawę pięknego ogrodu.

Profesjonalne podłoże do iglaków firmy Hollas
Scroll to Top