Świerk pospolity - choinka

Świerk Pospolity – Picea Abies

Świerk pospolity (Picea abies) to typowy leśny świerk w Polsce. Duże drzewo, często wykorzystywane jako choinka. Kolor igieł zielony. Igły krótkie i średnio twarde. Zastosowanie: pojedyncze okazy lub strzyżony żywopłot. Po 10 latach osiąga 4 metry wysokości, a docelowo 30 metrów. Są też odmiany karłowe. Okazy rozmnażane z siewu mają zastosowanie jako choinka. Ich obecny kształt w handlu wynika z formowania.

Oferta szkółki Sawanna:

Świerk pospolity Nidiformis

Świerk karłowy, pólkulisty. Gałęzie rosną na boki od samej ziemi. Kolor igieł żółtozielony. Zastosowanie: na formy pojedyncze. Po dziesięciu latach osiąga 0,5 metra wysokości, a docelowo do 1 metra. Nie ma dużych wymagań glebowych, jest tolerancyjny. Najlepiej czuje się na glebach piaszczystych z domieszką gliny. Lubi podłoże wilgotne lub umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne, bądź częściowo zacienione. Jest bardzo wytrzymały na ujemne temperatury. Nie przepada natomiast za suchym, miejskim powietrzem.

Świerk pospolity Inversa

Świerk Inversa ma tendencje do układania się na ziemi. Gdy podpinany jest do podpory, wszystkie pędy skierowane są ku dołowi. Podwiązując jedną silną gałąź, możemy roślinę podwyższyć na dowolną wysokość. Otrzymamy oryginalną formę zwisającą, o małej średnicy, 50-100 cm. Nie podwiązywany wierzchołek zaczyna zwisać i rosnąć do dołu. Pędy boczne często kładą się na ziemi. Stare, stuletnie egzemplarze mogą osiągać 6-8 m wysokości i 2-2,5 m szerokości. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Nie ma specjalnych wymagań. Najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, o umiarkowanej wilgotności, lekko kwaśnych.

Świerk pospolity Procumbens

Jest to silnie spłaszczony, karłowy świerk pospolity przyrastający rocznie do 8 cm. Odmiana o niskim, płożącym pokroju. Po wielu latach dorasta do 0,6 metra wysokości i 3,5 metra średnicy. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne. Doskonała odmiana do małych ogrodów, ogrodów skalnych i na wrzosowiska.

Świerk pospolity Tompa

To wolnorosnąca odmiana o pokroju regularnego stożka. W przeciągu 10 lat dorasta do wysokości około 50cm i szerokości 40cm. Docelowo dorasta do około 1,5 metra wysokości. Pędy grube, wzniesione do góry. Igły o żywozielonej barwie, na wiosnę pojawiają się młode przyrosty o jasno zielonym wybarwieniu. Jest mało-wymagającą rośliną. Dobrze radzi sobie na podłożu piaszczysto-gliniastych o lekko kwaśnym odczynie. Gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Stanowiska słoneczne, lub półcieniste. 

Choinki

Choinki uprawiamy z sadzonek z siewu z nasion świerków rosnących w lesie. Rosną szybko. Na przepuszczalnej, żyznej glebie przy odpowiedniej wilgotności po ukorzenieniu rosną nawet 50 centymetrów rocznie. Pokrój gęstego stożka jest zapewniany przez przycinanie końcówek. Choinki uprawiamy w gruncie i rok przed sprzedażą przesadzamy do doniczek. Jesienią są dostępne również okazy z gruntu. Nie prowadzimy sprzedaży choinek ciętych.

Scroll to Top