Brzoza pożyteczna

Brzoza – pożyteczna, brodawkowata i nadrzeczna

Brzoza (Betula L.) to wyjątkowy gatunek drzewa, które zdobywa coraz większą popularność ze względu na swój niepowtarzalny urok. Charakteryzująca się białą, spękaną korą i delikatnymi listkami unoszącymi się na wietrze, brzoza staje się częstym wyborem dla osób pragnących ozdobić swój ogród. To drzewo nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również pełni praktyczną funkcję, oferując cień i schronienie przed słońcem.

Brzoza, z racji swojej szybkości wzrostu, stanowi idealną dekorację ogrodu. Jej okazy rozwijają się błyskawicznie, dostarczając przyjemny cień, który stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku. Kora brzozy, z charakterystycznymi pęknięciami, dodaje drzewu niepowtarzalnego uroku, zwłaszcza w świetle słonecznym. Delikatne liście migrujące na wietrze dodają subtelności i sprawiają, że brzoza jest ceniona jako estetyczny element ogrodu.

Brzoza to również roślina praktyczna i wszechstronna. Jako drzewo pionierskie potrafi rosnąć w trudnych warunkach, gdzie inne gatunki mogą sobie nie radzić. Jej wytrzymałość i niewielkie wymagania sprawiają, że doskonale sprawdza się w różnych miejscach ogrodu. Zajmuje słoneczne stanowiska, ale jednocześnie potrafi rozwijać się w ubogich glebach, nie wymagając nadmiernych zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, brzoza jest odporna na mróz, co czyni ją doskonałym wyborem do ogrodów w zróżnicowanych klimatach.

Ogólnie rzecz biorąc, piękno brzozy sprawia, że staje się ona idealnym dodatkiem do różnorodnych ogrodów, oferując zarówno estetyczne walory, jak i praktyczne korzyści dla ogrodnika.

Brzoza pożyteczna Doorenbos (Betula utilis Doorenbos)

Brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ to wyjątkowo ceniona odmiana, która zdobyła uznanie w ogrodnictwie dzięki swojemu wyjątkowemu i dekoracyjnemu wyglądowi. Charakterystyczną cechą tego drzewka jest kora, która złuszcza się, tworząc śnieżnobiałe płaty odchodzące od pnia i konarów. Konary wyrastają z pnia pod ostrym kątem, nadając drzewku kulistą formę. Maksymalna wysokość brzozy pożytecznej ‘Doorenbos’ to około 10 m, a średnica sięga około 7 m. Świeże pędy mają oliwkowobrązowe barwy, podczas gdy starsze przybierają blado pomarańczowe odcienie. Jednoroczne, sercowate liście są zielone, a jesienią zmieniają się w złociste odcienie.

Brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’ to nie tylko roślina ozdobna, ale również łatwa w uprawie i odporna na różne warunki atmosferyczne, co czyni ją atrakcyjnym wyborem do ogrodów. Roślina dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i na słonecznych stanowiskach. Jest tolerancyjna na różne rodzaje gleb, ale preferuje lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Bardzo dobrze znosi mrozy, nawet do -23°C.

Brzoza pożyteczna Long Trunk (Betula utilis Long Trunk)

Brzoza pożyteczna ‘Long Trunk’ to drzewo o podobnym pokroju do znanej odmiany Betula pendula ‘Youngii’. Charakteryzuje się gałęziami, które silnie zwisają, nadając koronie charakterystyczny parasolowaty kształt. Drzewo rośnie w sposób silny, a jego wysokość zależy głównie od wyprowadzenia przewodnika (pnia), osiągając zazwyczaj około 4 metrów.

Liście brzozy ‘Long Trunk’ są duże, błyszczące, o ciemnozielonym kolorze, który jesienią zmienia się na żółty. Kwiaty zbierają się w okazałe kotki. Istotną cechą tej odmiany jest to, że nie zawiązuje nasion zdolnych do kiełkowania, co oznacza, że nie rozsiewa się samoczynnie, co może być korzystne dla ogrodu. Pień i konary pokryte są łuszczącą się, śnieżnobiałą korą.

Brzoza ‘Long Trunk’ dobrze rośnie na różnych rodzajach gleb i preferuje stanowisko słoneczne. Jest odporna na mróz. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd, ta odmiana jest polecana do sadzenia w parkach, ogrodach przydomowych oraz dużych pojemnikach, dodając uroku przestrzeni zieleni.

Brzoza brodawkowata Youngii (Betula pendula Youngii)

Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ to niewielkie drzewo, charakteryzujące się brakiem pędu przewodniego i przewieszającymi się gałęziami, szczepionymi na wysokiej podkładce. Odmiana ta tworzy szeroką, parasolowatą koronę, a jej pochodzenie sięga Anglii, gdzie była notowana już w 1873 roku. Nazwa odmiany upamiętnia lekarza Thomasa Younga. Drzewo rośnie szybko, osiągając wysokość od 2-3 do 5-6 metrów, w miarę upływu czasu może się także wypiętrzać. Starsze egzemplarze mogą mieć koronę o średnicy sięgającej kilku metrów.

Pień brzozy brodawkowatej ‘Youngii’ pokrywa biała, gładka kora, która łuszczy się cienkimi paskami, co stanowi ozdobę, szczególnie widoczną w okresie bezlistnym. Liście są typowe dla brzozy brodawkowatej, mierzą od 3 do 7 cm długości, są romboidalne, ciemnozielone i błyszczące z wierzchu, a od spodu jaśniejsze i matowe. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Roślina kwitnie wczesną wiosną wraz z rozwijającymi się liśćmi, prezentując ozdobne kwiatostany męskie w postaci długich, zwisających, żółtych kotków. Kwiaty żeńskie są niepozorne, a z nich rozwijają się walcowate owocostany, rozsypujące się jesienią po dojrzeniu.

Brzoza nadrzeczna Shiloh Splash (Betula nigra ‘Shiloh Splash’)

Brzoza nadrzeczna ‘Shiloh Splash’, znana także pod łacińską nazwą Betula nigra ‘Shiloh Splash’, to niewielkie drzewo charakteryzujące się zwartej, zaokrągloną, nieregularną koroną i stosunkowo powolnym wzrostem. Drzewo wytwarza zielonkawe, bezwonnie kwiaty wczesną wiosną, a latem dojrzewają stożkowate owoce z licznymi, małymi, uskrzydlonymi nasionami. Jednak największą ozdobą są drobne liście o kremowym obrzeżu, nadające się jasnozielonemu kolorowi.

Drzewo to jest szczególnie dekoracyjne i atrakcyjne ze względu na liście, które prezentują się kremowo obrzeżone, co nadaje im wyjątkowy wygląd. W przypadku roślin szczepionych na pniu, docelowa wysokość zależy od miejsca szczepienia. Po upływie 10 lat korona może osiągnąć szerokość około 2,5 metra. Brzoza nadrzeczna ‘Shiloh Splash’ najlepiej rośnie na miejscach słonecznych, co dodatkowo intensyfikuje jej barwienie, ale jest też odporna na półcień. Preferuje gleby lekko kwaśne i wilgotne, dobrze radzi sobie na brzegach zbiorników wodnych i rzek, a nawet na terenach zalewowych.

Jest to roślina polecana do ogrodów jako soliter, doskonale sprawdza się w średnich i większych ogrodach, dodając uroku barwnym kompozycjom. Może być także wykorzystywana w parkach i terenach zieleni miejskiej.

GatunekOdmianaWysokośćPojemnik
Brzoza pożytecznaDoorenbos140-160 cmC3
Brzoza pożytecznaLong Trunk120-140 cmC3
Brzoza brodawkowataYoungii 140-160 cmC5
Brzoza nadrzecznaShiloh Splash80-100 cmC3
Brzoza – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top