Lilak Krasawica Moskwy

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

Potocznie lilak jest nazywany bzem. Jest to błąd, ponieważ lilak i bez nie są ze sobą spokrewnione. Typowym gatunkiem bzu w Polsce jest bez czarny, który jest bardzo powszechną dziką rośliną. Lilaki również występują dziko, ale przeważnie są rośliną ozdobną celowo sadzoną w ogrodach. Głównym atutem są imponujące kwiatostany, które pojawiają się w maju i czerwcu.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

Lilak pospolity, naukowo znany jako Syringa vulgaris, to wyjątkowy krzew lub niewielkie drzewo z rodziny oliwkowatych (Oleaceae), wywodzący się z południowo-wschodniej Europy. To jedna z najczęściej sadzonych roślin ogrodowych, chętnie wybierana ze względu na swoje urokliwe kwiaty i charakterystyczny aromat. W naturze spotyka się je w lasach liściastych, zaroślach oraz na zboczach.

Lilak jest drzewem o umiarkowanym tempie wzrostu, osiągającym zazwyczaj do 5 metrów wysokości. Jego korona przybiera formę miotlastą o niesymetrycznym kształcie. Kora drzewa jest chropowata, przybierając szaro-brązową barwę, a na starszych partiach pojawiają się charakterystyczne podłużne spękania i łuszczenie. Liście lilaka są rozmieszczone na pędach naprzeciwlegle, posiadają ogonki, są całobrzegie, o jajowatym kształcie, z sercowatą nasadą i spiczastym wierzchołkiem.

Najbardziej charakterystyczną cechą lilaka jest jego okres kwitnienia, który przypada na wiosnę, zazwyczaj od kwietnia do czerwca. Kwiaty lilaka są drobne, rurkowate, posiadające cztery zaokrąglone płatki, zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany o długości średnio 20 cm. Kwiaty pojawiają się po liściach, nadając krzewowi wyjątkowy urok. Wyróżnia się różnorodnością kolorów kwiatów, obejmując biały, liliowy i fioletowy odcień, dodatkowo emanując silnym, przyjemnym i charakterystycznym zapachem. Roślina ta jest także atrakcyjna dla motyli, przyciągając je swoimi kwiatami.

Owocem lilaka pospolitego jest podłużna, jajowata torebka, która przyjmuje brunatną barwę. Roślina ta, to nie tylko ozdoba ogrodów, ale również roślina, która zmysłowość i piękno wnosi do środowiska przyrodniczego.

Wymagania i uprawa

Lilak pospolity polecany jest na stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach ciężkich lub średnio ciężkich, żyznych, wilgotnych i zasobnych w wapń. By rośliny pięknie kwitły wymagają nawożenia. W tym celu stosuje się nawozy mineralne oraz ściółkowanie przekompostowanym obornikiem. Roślinę można przycinać, aby nadać jej pożądany kształt. Zaleca się obcinanie kwiatostanów po kwitnieniu. To powoduje, że krzew nie będzie tracił energii na tworzenie nasion i w kolejnym roku znowu zakwitnie obficie.

OdmianaWysokość pniaPojemnik
Krasawica Moskwy80cm7,5l
Elen Vilmot80cm7,5l
Michael Buchner80cm7,5l
Krasawica Moskwy120cm7,5l
General Pershing120cm7,5l
Ludwig Spath120cm7,5l
Lilak pospolity – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top