Świerk kłujący - srebrne igły

Świerk – gatunki i odmiany

Świerk (Picea)

Świerk to rodzaj drzew z rodziny sosnowatych. Ma charakterystyczne krótkie i spiralnie osadzone igły. Utrzymują się 5-7 lat. Do tego rodzaju zaliczane są zarówno duże drzewa dorastające do 40 metrów jak i również niskie krzewy. Kolor i długość igieł jest cechą odmianową. Barwa może zmieniać się w trakcie sezony wegetacyjnego i może przybierać odcienie zielone, srebrne, żółte i niebieskie. W Polsce najbardziej rozpowszechniony jest świerk pospolity, który porasta podgórskie lasy.

Świerk srebrny to potoczna nazwa, która odnosi się do koloru igieł, a nie do konkretnej odmiany. Najbardziej imponujący wydaje się świerk kłujący w srebrnym kolorze (zwłaszcza odmiana Hoopsi i Kaibab). Drzewa te łatwo się krzyżują, więc nie ma pewności, że rośliny wyrosłe z nasion będą miały igły o takim samym kolorze jak to drzewo, z którego pochodzą szyszki. Aby mieć pewność, że sadzonki będą miały odpowiedni kolor, to sprzedajemy rośliny szczepione.

Nadal najpopularniejsza choinka to drzewko świerka pospolitego. Szybko rośnie, dość długo utrzymuje igły po ścięciu i ładnie pachnie. Można zauważyć, że większość świerków na choinkę jest formowanych w celu zagęszczenia. W tym celu w roślinach obcina się końce gałęzi, aby usunąć stożek wzrostu i pobudzić do krzewienia. Ten zabieg można przeprowadzić samodzielnie w swoim ogródku. Świerki dobrze znoszą przycinanie i nie odnoszą szkody z tego powodu.

Gatunki świerku w ofercie szkółki Sawanna

Scroll to Top