Kwiaty paulowni

Paulownia – drzewo tlenowe

Paulownia Shan Tong, znana również jako cesarskie drzewko szczęścia lub drzewo tlenowe, to roślina o wyjątkowym statusie królewskim, z uznaniem za przynoszącą pozytywną energię. W Chinach, jej ojczyźnie, posadzenie tego drzewa w ogrodzie traktowane jest jako dobry omen. Charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz niezwykle efektownymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatami zebranymi w wiechy. Nawet choć w naszych warunkach rzadko osiąga wysokość 10 metrów, zachowuje swój urok. Odmiana Shan Tong to połączenie cech odmian Paulownia Tomentosa i Fortunei.

Najlepiej umieścić drzewko Paulownia Shan Tong w centralnym punkcie ogrodu, aby podkreślić jego efektowność jako solitera. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, ale preferuje glebę bogatą w składniki odżywcze. Optymalne warunki to stanowisko słoneczne, ciepłe i przepuszczalna gleba. Dodatkowo, zaleca się umieszczenie jej w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, aby chronić delikatne kwiaty przed ewentualnym uszkodzeniem przez chłodne podmuchy wiatru wczesną wiosną, co może pozbawić Paulownię jej uroku. Kwitnie z pąków zawiązanych w poprzednim roku. Jednak nie jest to stuprocentowo gwarantowane. Mimo, że odmiana Shan Tong po ukorzenieniu jest odporna na mrozy w Polsce to nie ma takiej gwarancji wobec kwiatów.

Niezwykle ważne jest aby Paulowni nie sadzić w miejscu zalewanym przez wodę. Drzewo nie znosi terenów podmokłych i może umrzeć. Należy ją posadzić na miejsce docelowe po drugiej połowie maja, aby przymrozki jej nie uszkodziły. Rośnie bardzo szybko. Jej przyrosty są liczone w metrach i są zależne od gleby i wody. W uprawie na drewno obcina się dolne gałęzie aby wyprowadzić długi i prosty pień bez sęków.

OdmianaWysokośćPojemnik
Shan Tong60-80 cmC3
Paulownia – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top