Tuja Brabant - żywopłot

Tuja Brabant – Żywotnik Zachodni Brabant

Tuja Brabant – opis odmiany

Tuja Brabant to najszybciej rosnąca tuja żywopłotowa. Gałęzie rosną do góry i na boki. Luźny pokrój kolumnowy. Kolor igieł ciemno-zielony. Zastosowanie: żywopłoty i pojedyncze formy. Należy przycinać. Po dziesięciu latach osiąga 3,5 metra, a docelowo 10 metrów. Podobnie jak wszystkie tuje dobrze rośnie na prawie każdej glebie. Najlepiej się czuje na glebach lekko kwaśnych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych, ale bez stojącej wody. Preferuje stanowiska słoneczne.

Tuja Brabant jest poszukiwana jako najszybciej rosnąca tuja. Należy mieć na uwadze, że nie ma dużej różnicy między innymi popularnymi odmianami jak Smaragd, Columna czy Aurescens. Natomiast jest duża różnica w pokroju. Brabant często ma wiele pni. Ma wiele gałęzi rosnących poziomo. Średnica drzewa jest znacznie większa niż odmian konkurencyjnych i przy wysokości 6 metrów już przekracza 3 metry średnicy. To oznacza, że ta odmiana powinna być sadzona w odległości większej niż 2 metry od płotów czy zabudowań, a więc nie nadaje się na małe działki. Szyszki wytwarza regularnie i w prawie każdym roku. W latach suchych i upalnych jest ich bardzo dużo.

Podobnie jak inne odmiany dobrze znosi przycinanie. Jednak trzeba to robić regularnie, ponieważ ma tendencje do przerzedzania. Rzadko wypuszcza gałęzie ze starego drewna.

Powyższe cechy zadecydowały, że po 25 latach podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu produkcji odmiany Brabant.

Scroll to Top