Jodła koreańska Silberlocke

Jodła szczepiona – odmiany

Jodła (Abies) – to rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych. Obejmuje on więcej niż 48 gatunków występujących na półkuli północnej – przeważnie we wschodniej Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita (Abies alba). W Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz na Roztoczu rosną bory jodłowe. Drzewo jest pod ochroną i przeważnie rośnie w rezerwatach. Ze względu na gęsto rosnące gałązki z dużą ilością igieł jodła jest chętnie wykorzystywana jako choinka na dekoracje bożonarodzeniowe. W szczególności jodła pospolita i kaukaska.

Oferujemy jodły szczepione na pniu w wysokości od około 40 do 60 cm lub na pniu około 50cm. Rośliny są w doniczkach od 3 do 15 litrów. Były szczepione dwa lub trzy lata temu. Są różne odmiany, ale w małych ilościach.

Jodła górska – (Abies lasiocarpa)

Jodła górska Compacta

Gęsta karłowa odmiana. Jak na drzewo jest niska i docelowo dorasta do 3 metrów. Igły srebrzyste. Z daleka przypomina świerk srebrny, ale z bliska widać, że igły są zupełnie inne – płaskie.

Jodła górska Arizońska

Bardzo duże drzewo o wąskiej, stożkowatej koronie. W Ameryce Północnej osiąga do 40 m wysokości i 360 cm obwodu pnia. Jodła arizońska występująca naturalnie w południowo zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Wyróżnia ją biała kora. W Polsce dorasta do 15 m wys. Rośnie bardzo szybko. Po 10 latach drzewa osiągają 3 m wysokości. Igły są nastroszone, niebieskawozielone, pokryte woskowatym nalotem, od spodu z wyraźnymi białymi paskami. Szyszki typowe dla jodły: małe, ciemnofioletowe. Jodła arizońska wymaga gleb żyznych, wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i pół cienistych.

Jodła kaukaska – (Abies nordmanniana)

Jodła kaukaska Robusta

Potężne drzewo docelowo dorastające do 10 metrów. Po 10 latach ma ponad 3 metry wysokości. Jest to roślina wąska o wysoko umieszczonej koronie, dzięki temu nadaje się nawet do mniejszych ogrodów.

Jodła koreańska – (Abies koreana)

Jodła koreańska nieszczepiona

Jodła koreańska to wolno rosnące drzewo o pokroju szeroko stożkowym. Osiąga po 10 latach osiąga wysokość około 1,5 metra i około 1,5 metra szerokości. Cechą charakterystyczną są niebiesko-fioletowe szyszki wielkości około 7cm pojawiające się już kilka lat po posadzeniu rośliny. Jest to roślina o stożkowym kształcie i dlatego dobrze prezentuje się jako pojedynczy okaz.

Jodła koreańska Silberlocke

Wolno rosnące drzewo, które ma zwarty, szeroko stożkowy pokrój. Po 30 latach uprawy około 5-6 m wysokości. Pień pokrywa jasna, gładka kora, na pędach niemal biała. Gałęzie są sztywne, krótkie, układają się horyzontalnie, blisko siebie. Grube igły długości od 2,5 do 4 cm są ułożone grzebieniasto po obu stronach gałązek. Igły tej odmiany, są silnie łukowato wygięte ku górze i skręcone.

Jodła szlachetna – (Abies procera)

Jodła szlachetna Blaue Hexe

Karłowaty krzew dorastający do 1 m wysokości i 60 cm szerokości. Charakteryzuje się zwartym, szeroko kulistym pokrojem. Pędy ułożone są bardzo gęsto. Krótkie i szerokie igły mają barwę niebieską. Jodła szlachetna ‘Blaue Hexe’ preferuje stanowiska słoneczne do półcieniste. Odmiana wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Jest mrozoodporna. Nadaje się do ogrodów skalnych, przydomowych, wrzosowiskowych, uprawy w pojemnikach oraz na rabaty.

Scroll to Top