Cis pośredni Hicksii

Cis pośredni

Opis gatunku

Cis pośredni czyli Taxus x media to nazwa gatunku dużej liczby krzaczastych, często szeroko rozpowszechnionych krzyżówek cisu pospolitego (Taxus baccata) i cisu japońskiego (Taxus cuspidata). Hybrydy te są znane z łączenia doskonałości ozdobnej cisu pospolitego z zimotrwałością cisu japońskiego. Chociaż wyglądem przypomina przede wszystkim cis japoński, różne odmiany hybrydowe mogą znacznie różnić się wielkością i charakterem. Wysokość waha się od 0,5-7 metrów wysokości w zależności od odmiany. Dwa uszeregowane, spiczaste, podłużne do igieł, oliwkowe do ciemnozielonych liście są atrakcyjne przez cały rok. Kora jest łuszcząca się brązowa.

Rośliny są dwupienne (oddzielne rośliny męskie i żeńskie). Rośliny żeńskie produkują czerwone, jagodowe owoce zamiast szyszek. Każdy owoc ma pojedyncze nasiona prawie całkowicie otoczone mięsistą czerwoną otoczką. Wszystkie części tej rośliny są trujące w przypadku spożycia.

Uprawa cisa pośredniego

Łatwo rośnie na przeciętnych, średnio wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu do półcienia. Toleruje cień i jest uważany za doskonały zimozielony krzew na zacienione warunki. Preferuje wilgotne, piaszczyste iły, ale rośliny nie tolerują wilgotnych warunków, których należy unikać. Niezbędne jest dobre odwodnienie gleby. Toleruje warunki miejskie. Najlepiej umieścić w miejscach chronionych przed zimnymi wiatrami. Dobrze akceptuje przycinanie i ścinanie. Przycinanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, zanim pojawi się nowy przyrost.

Cis pośredni Hicksii

Typowy cis kolumnowy. Gałęzie rosną do góry, co oznacza, że przy ziemi jest bezlistny. Kolor igieł ciemnozielony. Zastosowanie: strzyżony żywopłot.  Po dziesięciu latach osiąga 3 metry. Jest to odmiana żeńska – jesienią wytwarza trujące nasiona w pięknej czerwonej osnówce. Owoce są pożywieniem dla niektórych ptaków.

Cis pośredni Hilii

Typowy cis kolumnowy. Gałęzie rosną do góry, ale z wiekiem rośnie również na boku. Kolor igieł ciemnozielony. Zastosowanie: strzyżony żywopłot.  Po dziesięciu latach osiąga 3 metry. Jest to odmiana męska – nie wytwarza nasion.

Cis pośredni Wojtek

Typowy cis kolumnowy. Gałęzie rosną do góry. Jest to jedna z najwęższych odmian. Kolor igieł ciemnozielony. Zastosowanie: strzyżony żywopłot.  Po dziesięciu latach osiąga 2 metry. Rośnie wolniej niż Hicksii i jest wyraźnie węższy. Jest to odmiana męska – nie wytwarza nasion.

OdmianaPojemnikWysokość
HicksiiC330-50 cm
HicksiiC560-80 cm
HicksiiKopanyWkrótce w ofercie
HiliiC230-50 cm
WojtekChwilowy brak
Szkółka Sawanna – oferta cis pośredni
Scroll to Top