Cis pospolity Semperaurea

Cis pospolity

Uprawa cisów

Cis pospolity najlepiej rośnie w równomiernie wilgotnych, żyznych, piaszczystych glinach z doskonałym drenażem w pełnym słońcu do półcienia. Tolerancyjny pełny cień, szeroka gama gleb (z wyjątkiem słabo osuszonych) i znaczne przycinanie. Rośliny można łatwo przycinać i dobrze reagują na przycinanie. Nie toleruje ekstremalnych temperatur (np. długotrwałych gorących temperatur letnich lub zimnych wiatrów zimowych). Niezawodnie zimotrwałe w całej Polsce.

Godne uwagi cechy

Taxus baccata, powszechnie nazywany cis pospolity, to długowieczne, wiecznie zielone, stożkowate drzewo, które pochodzi z Europy, południowo-zachodniej Azji i północnej Afryki. Zazwyczaj rośnie do 5-10 metrów. Stare drzewa zwykle rozwijają grube pnie z łuszczącą się czerwonawo-brązową korą. Lśniące, płaskie igły, dwupoziomowe, ciemnozielone liście (igły do ​​4 cm długości) są atrakcyjne przez cały rok. Młode pędy pojawiają się jasnozielone. Chociaż klasyfikowane jako iglaste, cisy żeńskie (rośliny dwupienne) nie produkują szyszki, ale zamiast tego produkują czerwone, ozdobne owoce przypominające jagody, z których każde ma pojedyncze nasiona prawie całkowicie otoczone mięsistą czerwoną osnówką. Ptaki żywią się owocami jagodowymi i pomagają rozprzestrzeniać rośliny w inne miejsca. Roślina ta jest trująca w przypadku spożycia.

Odmiany cisa pospolitego w ofercie:

Cis pospolity Semperaurea

Cis o szerokim pokroju, gałęzie rosną do góry i na boki. Kolor igieł wiosną jasnozielony, latem i zimą żółtozielony. Zastosowanie: na strzyżony żywopłot lub formę wolnostojącą. Po dziesięciu latach osiąga 2 metry.

Cis pospolity Repandens Aurea

Niski bardzo rozłożysty krzew. Rośnie bardzo wolno i osiąga jedynie 0,6m wysokości i 1, 2m szerokości. Igły krótkie osiągające do 2cm długości. Kolor zielony z żółtym obrzeżem. Wiosną wybarwienie jest bardzo intensywne. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu. Rośnie na każdej przepuszczalnej glebie. Roślina bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenia gleby.

Cis pospolity David

Cis pospolity ‘David’ jest wielopędowym krzewem iglastym o wąskim, kolumnowym pokroju. Tworzy proste, bardzo zwarte, złotawe kolumny. Odmiana ta charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, po wielu latach uprawy dorasta do 2 metrów wysokości i 90 cm szerokości. Igły są płaskie, mają 2,5 cm długości oraz 3,5 mm szerokości. Wszystkie jego pędy są wzniesione, wyprostowane i sztywne, odporne na okiść śniegową. Młode igły są cytrynowożółte, z niewielkim seledynowym paskiem na środku, starsze ciemnozielone i tylko na brzegu żółtawe. Jest to jedna z najlepszych żółtolistnych odmian cisa pospolitego, odporna na silne nasłonecznienie i mróz. Ta odmiana nie zawiązuje nasion. Jeden z najbardziej odpornych na mróz cisów.

OdmianaPojemnikWysokość
SemperaureaC330-40cm
Repandens AureaC1030-40cm
DavidC330-40cm
Cis pospolity – oferta Szkółki Sawanna
Scroll to Top