Jałowiec pospolity Gold Cone

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

Jałowiec pospolity to jedna z bardziej popularnych roślin iglastych w polskich ogrodach. Jest ceniony nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także łatwość pielęgnacji. Sama roślina charakteryzuje się natomiast sztywnymi i kłującymi igłami. Można z łatwością nadawać im kształt, dlatego są chętnie sadzone obok domów.

Naturalnie jałowiec pospolity występuje niemalże na każdej szerokości geograficznej. Dziko rośnie w polskich lasach. Jest niewymagający i może przetrwać nawet duże susze. W jego gałęziach schronienie znajdują także liczne gatunki zwierząt. To tutaj ptaki zakładają swoje gniazda, a gąsienice schodzą się, aby pożywić się szyszkojagodami, które wytwarza roślina. Owoce jałowca pospolitego są popularną przyprawą w kuchni polskiej.

Jałowiec pospolity – odmiany

Jałowiec pospolity Depressa Aurea

Niska odmiana jałowca o pokroju horyzontalnym, rośnie dość intensywnie, ale tylko wszerz, osiąga od 20-50 cm wysokości przy 1,5-2 metrów średnicy. Młode pędy są intensywnie żółte (wiosną), z wiekiem zmieniają kolor na żółto-brązowy. Igły krótkie, złocistożółte, zimą zmieniają kolor na żółtobrązowy. Roślina łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Lubi słońce, ale dobrze toleruje półcień. Krzew całkowicie mrozoodporny. 

Jałowiec pospolity Gold Cone

To odmiana jałowca pospolitego o wąskim, strzelistym pokroju i powolnym wzroście, 10 letnie egzemplarze osiągają około 1,5 metra wysokości. Dorasta 3 metrów wysokości. Krzew charakteryzuje się zwartą budową, posiada formę wysokiego strzelistego stożka lub walca zaostrzonego u góry. Rocznie przyrasta około 10 cm. Wszystkie pędy rosną pionowo w górę, ściśle do siebie przylegając, a jego pędy są krótkie, kłujące oraz intensywnie ubarwione na złocisto-żółto. Młode przyrosty są jaskrawo żółte, w zimie żółto-zielone.

Jałowiec pospolity Hibernica

Odmiana charakteryzuje się silnym wzrostem. Po 10 latach uprawy dorasta do 2 metrów wysokości. Docelowo osiąga 5 metrów wysokości i około 1 metr średnicy. Pędy wzniesione, ustawione pionowo, rozgałęzione. Gałązki gęsto ułożone, wyprostowane, ich końce nie zwisają. Igły dosyć krótkie, od góry  są nieco wklęsłe, pokryte niebieskawym nalotem, od spodu ciemnozielone. Młode przyrosty są jasnozielone. Roślina łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe, suchych.

OdmianaPojemnikWysokość
Depressa Aurea3l20-30 cm
Depressa Aurea5l30-40 cm
Depressa Aurea10l30-40 cm
Gold Cone3l30-40 cm
Gold Cone5l40-60 cm
Hibernica3l30-40 cm
Jałowiec pospolity – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top