Jałowiec chiński Stricta

Jałowiec chiński

Uprawa

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) łatwo rośnie na średnich, średnio wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu. Tolerancyjny dla wielu różnych gleb, w tym gliny. Nie toleruje mokrych gleb. Tolerancyjny na okresowe susze. Toleruje także znaczne zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Godne uwagi cechy

Juniperus chinensis, powszechnie nazywany jałowcem chińskim, jest dwupiennym wiecznie zielonym drzewem iglastym, pochodzącym z Chin, Japonii, Mongolii i Himalajów. Jest często spotykany dziko jako drzewo stożkowe do 5 metrów wysokości i 2 metrów szerokości, ale pojawia się również w znacznie niższych krzewiastych lub rozłożystych formach. Liście są ciemnozielone. Brązowa kora na dojrzałych gałęziach obiera się w paski. Krzew o bardzo zmiennym pokroju, posiadający dwojakiego rodzaju ulistnienie: młodociane – ostre, kłujące igły, zebrane po 2 lub 3, dojrzałe – tępo zakończone łuski.

Szyszki (pyłek i nasiona) pojawiają się na różnych roślinach. Męskie rośliny wytwarzają szypułkowe pyłki. Rośliny żeńskie wytwarzają mięsiste, jagodowe, biało-niebieskie szyszki nasienne, które zwykle nabierają fioletowo-brązowych kolorów, gdy dojrzewają przez dwa lata.

Jałowiec chiński – odmiany

Jałowiec chiński Stricta 

Bardzo dekoracyjna odmiana o stożkowym pokroju. Wznoszące się ku górze pędy mają krótkie, proste, regularnie ułożone rozgałęzienia. Igły na młodych przyrostach niebieskozielone, zimą przebarwiające się na srebrzysto niebieskie. Wzrost wolny, w granicach 10-12 centymetrów rocznie. Dorasta do 3 metrów wysokości i 1 metra średnicy. Przydatna w każdym ogrodzie, wykorzystywana na ciekawe, luźno rosnące szpalery, niezupełnie mrozoodporna.

Jałowiec chiński Blaauw

Oryginalna, odporna na suszę i zanieczyszczenie powietrza, wolno rosnąca odmiana. Pędy wzniesione w górę, odstające delikatnie na zewnątrz. Posiada niebieskoszare igły, przekształcone w przylegające do pędów łuski. 10 letnie egzemplarze uzyskują około 1,5 metra wysokości.

Jałowiec chiński Iowa

Krzew o pokroju nisko rozłożystym, o niebieskozielonym zabarwieniu i kremowobiałych fragmentach pędów. Nadaje się do małych ogrodów. Małe wymagania glebowe. Duża wytrzymałość na suszę, wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza.

OdmianaFormaPojemnikWysokość
StrictaNaturalnaC320-30 cm
StrictaBonsaiC540-60 cm
StrictaBonsaiC30100-120 cm
IowaNaturalnaC340-60 cm
IowaNaturalnaC10100-120 cm
Blaauw NaturalnaC330-40 cm
Blaauw NaturalnaC530-40 cm
Jałowiec chiński – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top