Jałowiec skalny Skyrocket

Jałowiec skalny

Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum)

Jałowiec skalny pochodzi z Gór Skalistych od Alberty po Teksas i na innych obszarach górskich od Kolumbii Brytyjskiej na południe do Arizony. W Górach Skalistych występuje zwykle w suchych, skalistych zboczach powyżej 1500 metrów nad poziomem morza. Jest to szerokie drzewo piramidalne z zrzucającą czerwono-brązową korą, która rośnie do 10 metrów wysokości i 2 metrów szerokości w swoim naturalnym środowisku. Skala kolorów igieł jasnoniebiesko-zielona do ciemnozielonej. Igły rosną płasko na gałęziach.

Jałowiec kolumnowy. Gałęzie rosną do góry, co oznacza, że przy ziemi jest bezlistny. Kolor igieł od zielonego po niebieski. Zastosowanie: na formy pojedyncze i na rzadkie żywopłoty. Po dziesięciu latach osiąga 3 metry wysokości, bez przycinania dorasta do 10 metrów. Pod wpływem intensywnych opadów śniegu potrafi się rozgiąć. Jeżeli gleba jest niezamarznięta i wilgotna to zdarza się, że całe drzewo się nieodwracalnie przechyli.

Jałowiec skalny – odmiany

Jałowiec skalny Skyrocket

Silnie rosnąca odmiana jałowca o charakterystycznym strzelistym i smukłym pokroju. Przyrost roczny wynosi przeciętnie 30 cm, zaś w ciągu 10 lat jest w stanie osiągnąć do 10 metrów wysokości i 0,6 metra szerokości. Gałęzie pionowo przylegają do pnia. Delikatne pędy o wałeczkowatej strukturze, nieco odchylają się od grubszych gałązek. Mają one barwę niebiesko-zieloną, która ładnie się prezentuje w każdym ogrodzie, wnosząc aurę świeżości. Przede wszystkim ładnie się prezentuje w porze zimowej, gdy jest pokryty szadzią lub niewielką ilością śniegu. Wtedy też warto go zabezpieczać przed opadami dużej ilości śniegu, która może doprowadzić do obłamywania lub zniekształcania gałęzi.

Jałowiec skalny Blue Arrow

Jedna z najwęższych, szybko rosnących, kolumnowych odmian jałowca. Pędy i gałązki są dość sztywne, rosną pionowo, silnie przylegają do krzewu. W naszych warunkach jest mrozoodporna i odporna na suszę. Dorasta do 10 metrów wysokości. Lubi miejsca nasłonecznione z lekko kwaśną glebą. Wymagania glebowe to ziemia przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta lub przeciętna ogrodowa, o umiarkowanej wilgotności. Dzięki kolumnowemu pokrojowi i dużej wytrzymałości na niesprzyjające warunki, doskonale sprawdzi się posadzona jako barwny, srebrzysty żywopłot.

OdmianaPojemnikWysokość
SkyrocketChwilowy brak
Blue Arrow2l30-40cm
Blue Arrow3l60-80cm
Blue Arrow5l80-100cm
Jałowiec skalny – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top