Tuja Columna

Tuja Columna – Żywotnik zachodni Columna

Tuja Columna to typowa tuja żywopłotowa. Gałęzie rosną do góry i na boki. Zwarty pokrój kolumnowy. Kolor igieł ciemno-zielony. Zastosowanie: żywopłoty i pojedyncze formy. Można przycinać i formować. Po dziesięciu latach osiąga 2,5 metra, a docelowo 8 metrów. Rośnie szybko. Jest to jedna z najlepszych odmian na żywopłoty ponieważ dorosłe rośliny mają kształt walca. Posadzone w rzędzie zrastają się na całej wysokości i nie wymagają żadnego formowania. Doskonale radzą sobie z zadaniem jakim jest stworzenie zwartej ściany.

Tuja Columna jest uprawiana podobnie jak inne żywotniki. Roślinę sadzimy wiosną lub jesienią. Dla żywotnika najlepiej wybrać miejsce słoneczne, aczkolwiek roślina dobrze radzi sobie również w delikatnym półcieniu. Sadzonkę umieszczamy w dołku o głębokości trochę większej niż bryła korzeniowa, wyłożonym ziemią do roślin iglastych. Na początku wzrostu należy pamiętać o podlewaniu małego krzewu. Roślina jest całkowicie odporna na niskie temperatury, nie straszne są więc jej polskie mrozy.

Jak wszystkie tuje można ją formować. Z uwagi na równą szerokość na całej wysokości dobrze nadaje się na bardziej wymagające formy. Jest do tego celu lepsza niż tuja Szmaragd.

PojemnikWysokość
2l60-80 cm
2l80-100 cm
z gruntu120-140cm
z gruntu140-160cm
z gruntu160-180cm
Tuja Columna – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top