Tuja Aurescens

Tuja Aurescens – Żywotnik Zachodni Aurescens

Tuja Aurescens to umiarkowanie silnie rosnąca odmiana żywotnika o pokroju stożkowym. Po 10 latach dorasta do 2,5 metra wysokości, ale docelowo do 8 metrów. Dojrzała roślina jest szeroka na dole. Przy wysokości 2,5 metra będzie miała około metra średnicy przy ziemi. Przy wysokości 5 metrów średnica może przekraczać dwa metry. Dlatego zalecane jest sadzenie w odległości co najmniej metra od płotu czy budynków.

Żywotnik koloru złocistego. Roślina tolerancyjna na zanieczyszczenie i suszę. Preferuje stanowisko słoneczne. W cieniu jest jasnozielona. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych, lekko wilgotnych, ale doskonale radzi sobie na przeciętnych glebach ogrodowych. Roślina nadaje się do małych i dużych ogrodów, do pojemników, do nasadzeń naturalistycznych. Można ją sadzić pojedynczo albo w grupach.

Z odmiany można tworzyć żywopłoty formowane, nieformowane oraz szpalery. Dobrze komponuje się w żywopłotach mieszanych na przykład z tują Szmaragd.

Żywotniki są odporne na mrozy. Jednak źle znoszą wysuszające mroźne wiatry i otwarte przestrzenie. Młode rośliny rzadko przemarzają, odmiana ‘Aurescens’ jest w pełni mrozoodporna. Wytwarzają płytki system korzeniowy, dlatego bardzo stare egzemplarze na piaszczystych glebach mogą się wywracać.

Tuja Aurescens dobrze znosi przycinanie i formowanie. Drzewa te nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, szybko rosną i rzadko bywają atakowane przez szkodniki. Dla dobrego i zdrowego rozwoju należy ściółkować rośliny, wzbogaci to glebę w próchnicę i utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

PojemnikFormaWysokość
KopanyNaturalna140-160 cm
KopanyNaturalna160-180 cm
10lkula na pniu120-140 cm
Kopanykula na pniu120-140 cm
Kopanykula na pniu140-160 cm
Tuja Aurescens – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top