Jałowiec łuskowaty Green Carpet

Jałowiec łuskowaty

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata)

Jałowiec łuskowaty ma bardzo charakterystyczne igły, w kształcie nachodzących na siebie wałeczkowatych łusek. Są dość krótkie, sztywne, grube i bardzo nieprzyjemne w dotyku. Jednocześnie są one najbardziej kłujące ze wszystkich jałowców. Pokrój, barwa i wysokość są cechą odmianową. Okazy żeńskie rodzą szyszkojagody w prawie czarnym kolorze, zawierające tylko pojedyncze nasienie.

Uwielbia stanowiska słoneczne o dużej wilgotności powietrza. Niewybredny w stosunku do podłoża, znacznie lepiej jednak rośnie na przepuszczalnym, niezbyt suchym. Jałowce łuskowate prezentują się bardzo urodnie i wybornie komponują się z rosnącymi wśród nich kwiatami ogrodowymi. Można je przycinać i formować.

Jałowiec łuskowaty – odmiany

Jałowiec Blue Star

Jałowiec karłowy, pólkulisty. Gałęzie rosną na boki od samej ziemi. Igły kłujące. Kolor igieł szaroniebieski. Zastosowanie: na formy pojedyncze. Po dziesięciu latach osiąga 0,3 metra wysokości i 0,5 metra średnicy, co jest jego wysokością docelową.

Jałowiec łuskowaty Blue Carpet

Jałowiec płożący. Gałęzie rosną nisko nad ziemią. Igły kłujące. Kolor igieł szaroniebieski. Zastosowanie: grupy lub pojedyncze okazy. Po 10 latach osiąga 1 metr wysokości i 2 metry średnicy.

Jałowiec łuskowaty Meyeri

Jałowiec stożkowy. Gałęzie rosną do góry i na boki od samej ziemi. Zwykle nie rośnie pionowo, tylko lekko pod skosem. Często ma wiele wierzchołków. Igły kłujące. Kolor igieł szaroniebieski. Zastosowanie: na formy pojedyncze. Po dziesięciu latach osiąga 1 metr wysokości, a docelowo 3 metry.

OdmianaFormaPojemnikWysokość
Blue StarNaturalnaC215-20 cm
Blue StarNaturalnaC315-20 cm
Blue StarFormowanyC520-30 cm
Blue CarpetNaturalnaC215-20 cm
Blue CarpetNaturalnaC315-20 cm
Blue CarpetFormowanyC1020-30 cm
MeyeriNaturalnaC220-30 cm
MeyeriNaturalnaC330-40 cm
MeyeriFormowanyC10120-140 cm
Jałowiec łuskowaty – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top