Jałowiec Płożący Prince of Wales

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to, niski gatunek jałowców, który doskonale sprawuje się w ogrodach, w roli rośliny okrywowej. Z powodzeniem przystraja też ogrody skalne, nadając im stylu i łagodności. Jałowiec płożący jest bardzo cenionym iglakiem, z tego też powodu jest często wybieraną rośliną ogrodową. Krzew iglasty ma bardzo rozłożysty pokrój, dlatego z sukcesem nadaje się do okrywania wszelkiego rodzaju skarp w ogrodzie, pięknie ozdabia też murki.

Uprawa

Rośliny rosną wolno, lubią średnio wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby w pełnym słońcu. Dostosowują się do szerokiej gamy gleb, ale preferują suchą, piaszczystą glebę. Tolerują gorące, względnie suche warunki uprawy, nieco słabe gleby i wiele zanieczyszczeń powietrza w mieście. Nie tolerują mokrych gleb.

Godne uwagi cechy

Jałowiec płożący, to gęsty, wiecznie zielony krzew, który pochodzi z Alaski, Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych, od Nowej Anglii do Nowego Jorku po Wielkie Jeziora, Wyoming i Montanę. Występuje zwykle na glebach skalistych lub piaszczystych, w tym na skałach, kamienistych zboczach, przybrzeżnych skałach, preriach, wydmach i brzegach potoków. Tworzy niską okrywę gruntową, która ogólnie dochodzi do 50 cm wysokości, ale rozciąga się wzdłuż długich gałęzi z obfitymi krótkimi gałęziami, tworząc często gęstą matę o szerokości 4-10cm.

Liście są przede wszystkim podobne do łusek (dorosłe), a niektóre igły / igły (młodzieńcze) pojawiają się zwykle w przeciwstawnych parach. Liście są zwykle zielone do niebiesko-zielonych w sezonie wegetacyjnym, ale często nabywają fioletowych tonów zimą. Mięsiste szyszki nasienne (ciemnoniebieskie jagody) zazwyczaj dojrzewają po dwóch latach, ale często nie występują na uprawianych w ogrodach roślinach.

Jałowiec płożący – odmiany

Jałowiec płożący Wiltonii

Jałowiec płożący. Gałęzie rosną przy samej ziemi. Kolor igieł szaroniebieski. Zastosowanie: do zadarnienia. Po 10 latach osiąga 10 cm wysokości i 2,5 metra średnicy. Krzewy w szybkim tempie tworzą niskie gęste dywany o niebieskawym zabarwieniu. Nadają się do sadzenia na rabatach, skarpach, skalniakach oraz uprawy w donicach.

Jałowiec płożący Blue Chip

Jałowiec płożący. Gałęzie rosną przy samej ziemi, a końce sterczą do góry. Kolor igieł szaroniebieski. Zastosowanie: do zadarnienia. Po 10 latach osiąga 20cm wysokości i 1,5 metra średnicy. Krzewy tworzą niskie, gęste kobierce o srebrzysto-niebieskim zabarwieniu. Ozdobą roślin są jasnoniebieskie, kuliste szyszkojagody obficie pokryte woskowym nalotem. Doskonale prezentują się w ogrodach skalnych.

Jałowiec płożący Blue Moon

Jałowiec płożący. Odmiana szybko rosnąca, zwarta o gałązkach podnoszących się do góry, pokrytych gęsto niebieskimi igłami, wysokość 0,3 metra i szerokość do 2 metra. Wymagania glebowe małe, stanowisko słoneczne i półcieniste, polecana jako roślina okrywowa

Jałowiec płożący Jade River

Odmiana jałowca o pokroju płożącym. Posiada długie, poziome gałęzie o krótkich, wznoszących się lub rozpostartych, gęsto ułożonych bocznych pędach. Robi wrażenie płynących kaskad. Łuski ciemnozielone. Osiąga 15 cm wysokości i 100 cm średnicy. Preferuje gleby lekkie i piaszczystych. Odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, niezbyt wilgotnych. Idealny do małych i średnich ogrodów.

Jałowiec płożący Limeglow

Odmiana jałowca charakteryzująca się bardziej rozłożystym (ale zwartym) pokrojem, dosyć wolnym wzrostem i mocno żółtawym zabarwieniem. Po 10 latach wzrostu osiąga 30 cm wysokości i 80 cm szerokości. Pędy wzniesione sztywno ku górze tworzą w środku gniazdowe zagłębienie. Na stanowiskach silnie nasłonecznionych odmiana pięknie wybarwia końcówki pędów na kolor cytrynowy. Natomiast w okresie jesiennym przybiera barwy pomarańczowo-miedziane. Jest krzewem o niewielkich wymaganiach, dostosowuje się do wybranego stanowiska glebowego. Dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, na podłożach suchych lub umiarkowanie wilgotnych.

Jałowiec płożący Prince of Wales

Kanadyjska odmiana jałowca o ściętym, płożącym pokroju, rozrastająca się na boki. Rośnie wolno, po 10 latach osiąga około 1 metr średnicy. Starsze krzewy tworzą gęsty, zielony dywan. Igły jasnozielone, przyjemne w dotyku, niekłujące. Idealnie nadaje się do ogródków japońskich, na skalniaki, oraz jako roślina okrywowa

Jałowiec płożący Plumosa

Krzew o gęstych pędach skierowanych ukośnie do góry. Rozrasta się do 2 metrów szerokości i może się wypiętrzać na wysokość 0,4 metra. Szarozielone igły zimą przybierają czerwono – brązowy odcień. Zmiana tego koloru jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Roślina o niskich wymaganiach glebowych, dobrze rośnie nawet na słabych, piaszczystych terenach. Wytrzymała na suszę i upały, może rosnąć w miejscu nasłonecznionym. Nadaje się głównie do dużych i średnich ogrodów jako roślina okrywowa. Roślina całkowicie mrozoodporna i można ją sadzić w całym kraju. 

Jałowiec płożący Glacier

Spośród wielu odmian tego gatunku wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką w wyjątkowo srebrzysto-niebieskim kolorze. „Glacier” to krzew karłowaty. Cechuje się dość powolnym wzrostem. Dorasta do 10cm wysokości i 2m średnicy. Promieniście rozchodzące się pędy od środka krzewu tworzą okrywowy kształt. Na charakterystyczny wygląd tej rośliny składają się także gałązki rosnące wzdłuż pędów i lekko unoszące się ku górze. Jako roślina światłolubna najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. 

Jałowiec płożący Grey Pearl

Jest to karłowy krzew o wzniesionym pokroju, osiągający do 0,3 metra wysokości i około 0,8 metra szerokości. Jego pędy ustawione są pionowo. Krzew posiada liczne, krótkie, wzniesione, pierzaste gałązki, gęsto ułożone wokół pędów, na których znajdują się drobne, długości 3-4 mm, szaro- srebrzysto- niebieskie igły.

OdmianaPojemnikWysokość
Wiltonii3l30-40 cm
Blue Chip2l30-40 cm
Blue Chip3l30-40 cm
Blue Moon2l15-20 cm
Daglassi2l15-20 cm
Jade River2l15-20 cm
Limeglow2l15-20 cm
Limeglow3l20-30 cm
Limeglow5l20-30 cm
Prince of Wales2l15-20 cm
Prince of Wales3l20-30 cm
Plumosa3l30-40 cm
Glacier2l15-20 cm
Grey Pearl2l15-20 cm
Jałowiec płożący – oferta szkółki Sawanna
Scroll to Top