Jakie rośliny do cienia? - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Jakie rośliny do cienia?

Rośliny idealne do cienia
Praktycznie w każdym ogrodzie są miejsca, do których nie docierają intensywne promienie słoneczne. Nawet jeśli cała działka znajduje się po stronie południowej, pod drzewami, czy przy elementach zabudowy, powstaje cień. Wielu miłośników ogrodnictwa zastanawia się w jaki sposób zagospodarować tego typu trudne obszary. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieje duży wybór gatunków roślin, które na zacienionych stanowiskach będą się czuły doskonale.
Krzewy liściaste
Jednym z najpopularniejszych krzewów zimozielonych uprawianych w polskich warunkach jest bukszpan. Najlepiej znosi miejsca zacienione, ale radzi sobie także w słońcu. Świetnie nadaje się do formowania w wersji żywopłotowej, jak i do tworzenia fantazyjnych form, które mogą być ozdobą ogrodu. Innym tego typu krzewem jest pęcherznica, często wykorzystywana w przestrzeni miejskiej. Dobrze rośnie w cieniu parkowych drzew, a niektóre odmiany mają bardzo atrakcyjne bordowe zabarwienie oraz ciekawe białe kwiatostany. Osoby, które pragną w swoim zacienionym ogrodzie cieszyć się pięknymi kwiatami mogą z kolei wybrać spośród wielu cieniolubnych odmian hortensji. Słońce je parzy i źle na nie wpływa, a dodatkowo odparowuje wodę z podłoża, które w przypadku hortensji powinno być stale wilgotne. Niestety, hortensje kiepsko znoszą też zupełnie głęboki cień, więc aby uniknąć pojawienia się szkodników oraz zapewnić obwite kwitnienie, należy im zagwarantować choć delikatny dostęp do światła.
Byliny
Istnieje spory wybór bylin, które z powodzeniem można nasadzać w miejscach z mniejszym dostępem światła słonecznego. Bardzo popularnym gatunkiem jest funkia, inaczej zwana hostą. Ta piękna, rozłożysta, silnie rozrastająca się roślina ma bardzo wiele różnorodnych odmian w odcieniach zieleni, żółci i bieli. Tworzą efektowne, zwarte kępy, a największe gatunki mogą osiągnąć nawet wysokość metra. Inną byliną cieniolubną, sadzoną często w towarzystwie funkii jest żurawka. Zachwyca przede wszystkim wielością kolorów poszczególnych odmian - można ją spotkać m.in. w barwach czerwieni, fioletu, bieli czy żółci. Efektownie prezentuje się w dużych grupach, np. posadzona wokół pni drzew lub przy ogrodzeniu. Kwiatami, które ożywią i dodadzą uroku zacienionym obszarom ogrodu są też konwalie. Ich naturalnym miejscem występowania jest las, a więc w cieniu drzew radzą sobie doskonale. Kwitną późną wiosną i wczesnym latem, a pojawiające się wtedy liczne białe dzwoneczki mają piękny, intensywny zapach. Dużą zaletą jest długowieczność tej rośliny - raz posadzona może być ozdobą ogrodu nawet przez 10 lat.
Iglaki i drzewa liściaste
Planując sadzenie drzew, które w przyszłości urosną do sporych rozmiarów, również należy zwrócić uwagę na ich wymagania co do nasłonecznienia. Mniejsze egzemplarze roślin lubiących słońce (młode sadzonki lub wersje karłowe) mogą źle znosić cień większych drzew czy ekspozycję północną ogrodu. Gatunkiem, który w takich warunkach odnajdzie się idealnie będzie jodła. Jest to roślina, która nie tylko dobrze znosi cień, ale silne nasłonecznienie może wręcz bardzo źle wpływać na większość jej odmian. Innym iglakiem, który poradzi sobie w zacienionym miejscu jest świerk, choć w tym wypadku mały dostęp światła jest jedynie tolerowany, a nie konieczny. Decydując się na drzewa liściaste, do wyboru będą m.in. grab i buk pospolity. Obie rośliny tolerują każde stanowisko, także to bez dostępu słońca. Dorastają do 25-30m, ale często uprawiane są do niższej wysokości w formie żywopłotu. Dodatkowymi atutami jest ich gęste ulistnienie i duża odporność na choroby.
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści