Uprawa kwiatów cebulowych - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Uprawa kwiatów cebulowych

Kolorowe tulipany w ogrodzie
Pomarańczowy kwiat lilii
Rośliny cebulowe


Rośliny cebulowe zwiastują wiosnę w bardzo widoczny sposób. Kwitną wczesną wiosną, kiedy inne rośliny często nie mają nawet liści. Jednak niektóre z nich kwitną późnym latem (lilie, ismena). Rośliny cebulowe w ogrodach uprawia się wyłącznie z cebul. Rozmnażanie z nasion jest domeną profesjonalnych hodowców. W okresie wegetacyjnym kwiat pochłania substancje odżywcze z cebulki i one często giną po roku, ale jednocześnie tworzą się nowe wyrastające na nich. Dlatego po przekwitnięciu kwiatu należy rośliny ogłowić (zerwać pozostające słupki kwiatowe, aby nie wytworzyły się nasiona). Te nowe cebule często trzeba wyjmować z ziemi i rozdzielać. Jesienią można je posadzić ponownie, aby wydały roślinę w przyszłym roku. Niestety nie zakwitną w pierwszym roku, tylko trzeba będzie trochę poczekać. Wszystkie cebulki mają siłę do wypuszczenia liści, ale tylko największe i najzdrowsze wydadzą kwiaty.
Uprawa roślin cebulowych jest łatwa. Tulipany sadzimy na przełomie września i października, a wykopujemy w lipcu jak tylko zaschną. Nie powinny rosnąć dłużej niż trzy lata w jednym miejscu, ponieważ cebulki się podzielą i wydadzą dużo małych liści i mało kwiatów. Narcyzy sadzimy w sierpniu i pozostawiamy w jednym miejscu na maksymalnie 5 lat. Można je sadzić po kilka, aby tworzyły zwarte kępy. Lilie sadzimy jesienią i pozostawiamy na wiele lat, ze względu na większy system korzeniowy.

Rabaty bylinowe uchodzą za najpiękniejsze elementy ogrodu – przyciągające nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem. Przy zakładaniu rabat panuje duża swoboda. Da się łączyć różne grupy roślin. Ale należy pamiętać o ich potrzebach oraz zasadach komponowania. Odmiany niskie o małych kwiatach (np.: przebiśniegi, krokusy, szafirki) najlepiej wyglądają sadzone razem w dużych ilościach w grupie (np.: w przypadku tych ostatnich można połączyć egzemplarze kwitnące na niebiesko i różowo – np.: szafirek. Rośliny cebulowe o większych kwiatach dobrze łączą się z szeroką grupą bylin. Tulipany, hiacynty czy szachownice można śmiało łączyć z floksem, omiegiem wschodnim, niezapominajką, miłkiem wiosennym, pierwiosnkami, ubiorkiem wiecznie zielonym i żagwinem ogrodowym. Duże pole manewru przy kompozycjach dają czosnki ozdobne. To kwiaty, którą komponuje się nie tylko z bylinami (goździki, lawenda, funkia, żurawka), ale także z krzewami (np.: z bukszpanami formowanymi na obrzeża lub kule).

Niektóre gatunki roślin cebulowych kwitnących latem (np.: mieczyki, lilie) wykorzystuje się do tworzenia rabat na trawniku w kompozycji z roślinami jednorocznymi (aksamitka, begonia stale kwitnąca, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, cynia wytworna).

Żółte kwiaty narcyzów trąbkowych
Kwiaty fioletowych krokusów
Kwiat różowego hiacynta
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści