Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie?

Sadzenie roślin w ogrodzie

Nie jest to proces skomplikowany, każda osoba może to wykonać. Ważne jest jednak, aby przestrzegać tylko poszczególnych zasad, które zależą od rodzaju rośliny m.in. terminu ich sadzenia, odstępów między dwoma sadzonkami itp.        

Jak wygląda sadzenie iglaków?

Gdy już drzewko zostało zakupione, należy je posadzić. Najlepszym terminem, w którym rośliny tego rodzaju należy sadzić, jest okres od połowy sierpnia do połowy września. Ważne jest również to, że lepiej “przyjmują” się drzewka młode niż te wyrośnięte. Sadzenie rośliny iglastej powinno się także odbyć od razu po jej kupnie we właściwym miejscu – wolnym od chwastów, a dołek powinien być wypełniony mieszanką glebową specjalną dla iglaków, choć można również użyć torfu. Dołek należy zasypać ziemią i dokładnie ugnieść, następnie podlać sadzonkę i rozsypać wokół niej korę.

Sadzenie bylin – jak przebiega?

Byliny są podstawą każdego ogrodnika – pięknie zdobią ogród swoją zróżnicowaną kolorystyką. Termin ich sadzenia różni się w zależności od rodzaju rośliny oraz okresu, w którym zakwita, np. konwalie mają swój najlepszy czas od połowy października do połowy listopada. Jednak przyjmuje się, że ogólnym terminem sadzenia bylin jest wiosna i jesień. Wiosną sadzi się gatunki kwitnące od połowy lata do jesieni, natomiast jesienią te od wiosny do lata. Tak samo, jak w przypadku roślin iglastych, byliny powinny być posadzone w miejscu, w którym nie ma chwastów. Glebę najlepiej przekopać kompostem oraz podnieść lub obniżyć jej pH. Średnie byliny powinno się sadzić średnio kilka sztuk na m², a te większe od 2-3 na m² – wszystko zależy również, jaka to dokładnie roślina. Umieścić je trzeba w przygotowanym dołku, następnie zakopać, podlać oraz ziemie wokół nich wyściółkować – pomoże to zapobiec m.in. tworzeniu się chwastów.

Floks szydlasty Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie?
Floks szydlasty

Jak i kiedy sadzić krzewy liściaste?

Z reguły sadzenia krzewów liściastych powinno unikać się latem, ponieważ może dojść do przesuszenia ich korzeni, a także zimą (niektóre gatunki mogą być wrażliwsze na mrozy). Dołek, w którym zostanie posadzone drzewko, musi być szersze od bryły korzenia (ok. 15 centymetrów). Kompost także i w tym przypadku się z pewnością przyda. Głębokość sadzenia roślin liściastych nie powinna być większa od tej w donicy. Gdy roślina zostanie umieszczona w ziemi, zasypujemy ją, glebę ubijamy, a później ją podlewamy.

Kwiaty cebulowe i ich sadzenie

Sadzenie roślin cebulowych nie odbiega znacznie od innych typów, w szczególności, jeśli chodzi o termin. Narcyzy najlepiej sadzić od połowy sierpnia do połowy września, a tulipany od połowy września do połowy października, dzięki czemu się one nie “kumulują”. Kwiaty cebulowe lubią miejsca lekko nasłonecznione, a sadzenie przebiega następująco – im większa cebulka, tym głębiej należy ją zakopać. Podobnie postępuje się, jeśli chodzi o odstępy sadzonek. Gleba powinna być przepuszczalna oraz próchnicza.

tulipany
Tulipany

Sadzenie traw ozdobnych

Najczęściej spotykane są w doniczkach, lecz można je również posadzić na rabatach. Najlepszym okresem do ich sadzenia jest wiosna. Jeśli sadzenie odbywa się nie w doniczce, lecz na naturalnym podłożu, wówczas gleba powinna zostać oczyszczona z chwastów. Ważne jest także to, że trawy ozdobne źle znoszą środowisko bardzo wilgotne. Dół powinien być około 2 razy większy od bryły korzeni, po posadzeniu należy go zasypać, lekko ubić i intensywnie podlać.

Jak widać, sadzenie roślin nie jest trudne, stosując się do podanych wskazówek, możemy sprawić, że nasz ogród, balkon lub taras będzie wyglądał niesamowicie, a rośliny go ozdabiające wytrzymają wiele lat.

Miskant
Scroll to Top