Ogród skalny

Ogród skalny

Ogród skalny jest miejscem wyciszenia. Przeważnie dominują w nim rośliny iglaste, które naturalnie rosną w trudnych warunkach. W większości wypadków rośliny skalne lubią miejsca nasłonecznione, dlatego skalniak  projektujmy w takiej części ogrodu. Doskonale wyglądają niewielkie rabaty skalne w sąsiedztwie oczka wodnego czy tarasu.

Jeśli na działce jest glebę ciężką a teren podmokły należy najpierw wykopać rowki odwadniające głębokości 50 cm , nasypać w nie żwiru (w terenie często podmokłym konieczne jest ułożenie rury drenarskiej). Na nim dopiero ułożyć właściwe podłoże. Gleba na skalniaku powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta, odchwaszczona. Glebę ciężką, gliniastą należy rozluźnić dodając do niej piasku i torfu, a glebę piaszczystą należy zagęścić dodając do niej gliny i torfu.

Ogród skalny
Ogród skalny

Mając już wybrany teren na ogród skalny, formujemy kilka wzniesień jednocześnie prowadząc ścieżki. Na wzniesieniach układamy siatkę plastikową o oczkach 1×1 cm dla ochrony przed gryzoniami, a na niej  kamienie. Najlepsze są takie, które występują w okolicy w sposób naturalny. Kamienie powinny zajmować około 50% powierzchni rabaty skalnej. Zaleca się użycie jednego rodzaju kamieni. Sposób ich rozmieszczenia jest dowolny, ale dużych głazów nie należy umieszczać na szczytach wzniesień. Z kamieni średniej wielkości formujemy specjalne kieszenie dla roślin.

Ogród skalny
Ogród skalny

Kamienie ogrodowe:

  • Granit- dobry dla roślin wymagających kwaśnego podłoża.
  • Wapień – jest skałą zasadową, dobry dla roślin wapniolubnych.
  • Piaskowiec – dobry dla wszystkich roślin, jest najczęściej stosowany.
  • Tuf wapienny – jest to, porowata skała wapienna, doskonała dla większości roślin skalnych, ale droga.
  • Kamień polny – dobry dla wszystkich roślin, najłatwiejszy do zdobycia, ale najmniej dekoracyjny.
Ogród skalny
Ogród skalny
Scroll to Top