Żywopłot z cisa - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Żywopłot z cisa

Żywopłot z cisów jest długowieczny a zadbany jest prawdziwą ozdobą ogrodów. Cisy są odporne na zanieczyszczenia powietrza i z powodzeniem można je sadzić nawet w środku miasta. Żywopłot z cisów ma jeszcze tą zaletę, że doskonale rośnie na glebach cięższych i bardziej zasadowych niż tuje. Gleba na Wyżynie Lubelskiej jest dla niego odpowiednia i nie trzeba kupować podłoża do iglastych wystarczy, aby była odchwaszczona i w dobrej kulturze.

Czy cis jest trujący?
Tak. Cały cis jest trujący łącznie z igłami. Jedynie czerwone osnówki na okazach żeńskich są nietrujące. Jednak nie jest to problemem, gdyż cis jest rośliną ozdobną a nie warzywem do jedzenia. Z mojego długoletniego doświadczenia wiem, że ani pies ani kot ani dziecko nie zrywa i nie zjada cisów, nie stanowią one dla nich atrakcji. Jedynie koń mógłby niechcący skubnąć liści, ale przecież większość z nas nie ma konia pod domem.

Cis jest rośliną rozdzielnopłciową, dwupienną to znaczy, że na jednym krzewie są tylko kwiaty męskie a na innym tylko kwiaty żeńskie. Czy cis jest męski czy żeński nie ma to znaczenia, gdyż sadzony w formie żywopłotu jest strzyżony i wtedy nie ma czerwonych osnówek i nie ma nasion. Wartość zdobnicza obu okazów jest taka sama.
Jaki cis jest najlepszy na żywopłot?
Odmiany cisów dobieramy w zależności od planowanej wysokości żywopłotu. Na żywopłot dwumetrowej wysokości najlepsze są cisy o pokroju kolumnowym: cis  pośredni Hicksii i  Hillii oraz cis pospolity Fastigiata o igłach zielonych, Fastigiata Robusta o igłach ciemno zielonych i Fastigiata Aurea o igłach z żółtym brzegiem.

Jak szybko rośnie cis?
Cis pośredni rośnie szybciej niż cis pospolity i w wieku 10 lat osiąga ok 1,2- 1,4 m wysokości. Tempo wzrostu jest cechą charakterystyczną dla danej odmiany. Cis Fastigata w wieku 10 lat osiąga 80-100cm, Fastigiata Robusta :  80- 90 cm, Fastigiata Aurea : 80- 100 cm, Wojtek: 100- 120 cm, Hicksii: 120- 150 cm , Hillii: 120- 140 cm. Na wąski, ale wysoki żywopłot polecamy odmianę cisa pośredniego Wojtek i cisa pospolitego Fastigiata Robusta. Odmian cisów jest znacznie więcej, ale te są najczęściej produkowane w szkółkach.
Cis pośredni Wojtek
Stanowisko i uprawa cisów.
Cisy mają dużą zdolność przystosowawczą do środowiska. Mogą rosnąc w cieniu i w pełnym słońcu, dobrze się czują w pobliżu zbiorników wodnych oraz schowane pod dużymi drzewami. Mogą też rosnąć w donicach na balkonach czy tarasach. Uprawa cisów nie nastręcza trudności. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych o dużej zawartości wapnia. Cisy mają silnie rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu możemy przesadzać nawet duże okazy bez obawy o przyjęcie. Wielką zaletą cisów jest to, że wydają nowe gałązki nawet z najstarszych konarów a więc nie ogałacają się od dołu.

Jak gęsto sadzić cisy?
Cisy silnie rosnące jak Hicksii i Hillii sadzimy co 70-80 cm w rzędzie, cisy wąskie jak Fastigiata Robusta i Wojtek co 40- 50 cm. Po posadzeniu i podlaniu glebę najlepiej jest wyściółkować.
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści