Tuje – sadzenie i uprawa

Jak sadzić tuje

Tuje są najczęściej wybieranymi roślinami iglastymi do ogrodów. Przed zakupem warto przeanalizować nasze możliwości, aby później nie żałować.

Gdzie kupić tuje?

Rośliny w doniczkach są dostępne w wielu szkółkach, sklepach ogrodniczych, a w sezonie nawet w marketach. Przed zakupem należy roślinę dokładnie obejrzeć. Przede wszystkim należy wykluczyć zakup jeżeli:

  • rośliny mają tegoroczne przyrosty  (końcowe igły są jaśniejszego koloru niż pozostałe), a rośliny w ogrodach jeszcze ich nie mają. To jest znak, że tuje nie pochodzą z Polski tylko ze znacznie cieplejszego klimatu,
  • rośliny mają uschnięte końce igieł. To znak, że były za rzadko lub wcale podlewane w sklepie,
  • w doniczkach jest sam torf i korzenie nie wystają od spodu doniczki. To znaczy, że roślina była przesadzona do doniczki, na krótko przed sprzedażą,
  • rośliny sprzedawane w workach jutowych mają na wierzchu dużo korzeni i prawie nie ma ziemi. To znaczy, że roślina była wyrwana, a nie wykopana lub była transportowana w niewłaściwy sposób.

Wszystkie powyższe spostrzeżenia powinny wykluczyć rośliny z naszych rozważań, ponieważ to nie niska cena zakupu powinna nas zachęcać, a wysoka jakość materiału. Powyższe problemy mogą oznaczać, że przyjmą się tylko pojedyncze egzemplarze. Kupujmy rośliny najwyższej jakości, aby nie trzeba było ich wymieniać.

Tuje w szkółce
Tuje w szkółce

Kiedy sadzić tuje?

Tuje można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Można zacząć wiosną kiedy tylko ziemia rozmarznie i nie będzie przymrozków w nocy. Podobnie jesienią można sadzić, aż do nastania przymrozków.

Jak wybrać stanowisko dla tuj?

Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru i słoneczne. Nie sadzimy roślin przy płocie, na który zimą jest zgarniany śnieg z solą. Tuje potrzebują dużo wody i nie należy ich sadzić w miejscach bardzo suchych. Tuja nie jest roślina bagienna i tereny podmokłe również jej nie odpowiadają.

Jak sadzić tuje?

Należy wykopać dołek o 10 cm głębszy niż bryła korzeniowa i o 20cm szerszy. Na dno sypiemy 5 cm ziemi do iglaków lub kompostu, przysypujemy ziemią (na 5 cm wyżej niż góra bryły korzeniowej) i podlewamy 5 litrów wody. Przez pierwszy tydzień tuje należy podlewać codziennie. Jeżeli gleba jest wyjątkowo zdegradowana (na przykład po budowie lub bardzo piaszczysta) to dołek należy wykopać większy i bezwzględnie wymienić ziemię.

Ile wody potrzebuje tuja?

Podlewanie znacząco przyspiesza wzrost. Koniecznie należy podlewać tuje w pierwszym tygodniu po posadzeniu. Przed wstawieniem rośliny do dołka należy wlać do niego pół wiadra wody, a drugie pół po posadzeniu i przysypaniu ziemią. Następne porcje wody są zależne od pogody. Jeżeli nie padało więcej niż dwa tygodnie to należy rośliny podlewać najrzadziej co tydzień. Ilość wody jest zależna od wielkości rośliny i struktury gleby. Małym roślinom wystarczy pół wiaderka co tydzień, a dużym trzeba całe.

Należy pamiętać, że na glebach piaszczystych należy podlewać częściej w mniejszych porcjach. Nie należy dopuszczać, aby woda stała pod krzewami. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem i nie lejemy wody na igły. Promienie słońca padające na krople wody na nich mogą wywołać poparzenia. Trzeba założyć, że w pierwszym roku po posadzeniu wszystkie rośliny wymagają regularnego podlewania.

Jak gęsto sadzić tuje na żywopłot?

Wszystko zależy od odmiany i tego co chcemy osiągnąć. Tuje Smaragd i Columna, które nie będą cięte sadzimy co 60-80 cm. Tuje Brabant i Aurescens sadzimy rzadziej – co 100-120cm. Jeżeli będziemy przycinać wierzchołki z góry to rośliny nam się rozszerzą.

Jak walczyć z chwastami w tujach?

W pierwszym roku po posadzeniu najlepiej wysypać warstwę kory iglastej pod roślinami. To zmniejszy parowanie wody i ograniczy ilość chwastów. W następnych latach tuje będą zrzucały stare igły. Jeżeli ich nie wygrabimy, to tak zakwaszą glebę, że chwasty już nie wyrosną.

Jak szybko rosną tuje?

Szybkość wzrostu zależy od odmiany, wieku rośliny i dostępności wody i składników pokarmowych. W pierwszym roku po posadzeniu zapewne nie urosną wcale. Rośliny o wysokości do metra rosną około 5 -10 cm rocznie, o wysokości 1-2 metry rosną 10 – 20cm rocznie, powyżej 2 metrów rosną więcej niż 20 cm rocznie, aż do swojej wysokości docelowej. Szybkość wzrostu można powiększyć (nawet podwoić) stosując nawożenie i podlewanie.

Scroll to Top