Trytoma - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Trytoma

Zadzwoń do nas: +48 505 302 413


Trytoma (Kniphofia)


Uprawa
Trytoma (zwana też płonącą pochodnią) najlepiej rośnie na glebach równomiernie wilgotnych, przepuszczalnych w pełnym słońcu. Radzi sobie w strefach 4-9. Ten gatunek trytomy jest jednym z najbardziej odpornych na zimno ze względu na stosunkowo dużą wysokość jego rodzimego zasięgu. Fire Dance jest najbardziej odporną na zimno odmiana - bardziej niż cały gatunek i przetrwa w Strefie 4. Zimowe okrywanie jest zalecane w chłodniejszych częściach kraju. Mokre gleby zimowe również okazują się niekorzystne dla tej rośliny, dlatego należy zapewnić dobrze przepuszczalną glebę. Tolerancyjna dla suszy i suchszych gleb, gdy tylko się zadomowi. Należy obcinać kwiaty, aby zachęcić do ponownego rozkwitu.

Godne uwagi cechy
Trytoma (zwana też płonącą pochodnią), to nisko rosnący, zwarty gatunek pochodzący z południowego regionu Smoczego Góry w Południowej Afryce i Lesotho, gdzie występuje na odsłoniętych trawiastych zboczach górskich. Sztywne liście (do 80cm długości i 3cm szerokości) są wąskie i w kształcie lancy z wydatnym środkowym fałdem i drobnymi włoskami na górnej i dolnej powierzchni. Łodygi kwiatowe (do 1,5m wysokości) pojawiają się wczesnym latem z środek kępek liści, zwieńczone gęstą, stożkowatą gromadą rurkowatych kwiatów. Nieotwarte pąki mają stonowany pomarańczowy kolor i dojrzewają do jasnożółto-zielonego w miarę otwierania. Rośliny są zazwyczaj pojedyncze, ale mogą tworzyć małe kolonie z odgałęzień. Trytoma jest atrakcyjna dla motyli i innych owadów zapylających.

Problemy
Brak poważnych problemów ze szkodnikami lub chorobami. Gnicie korzeni może wystąpić, jeśli gleby są zbyt ciężkie i wilgotne.
OdmianaPojemnikCena
Fire Dancep920
Fire Dance
C230
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści