Piwonia (Paeonia) - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Piwonia (Paeonia)

Zadzwoń do nas: +48 505 302 413


Piwonia (Paeonia)
Piwonia to bylina pochodząca z obszarów Europy i Azji o umiarkowanym klimacie. U wszystkich gatunków piwonii część nadziemna jest sezonowa. Liście i łodygi zamierają na zimę, a część podziemna drewnieje. Rośliny są odporne na mróz i swobodnie zimują w gruncie. Mroźna zima skutkuje silniejszym kwitnieniem w kolejnym roku. Kolor kwiatów jest cechą odmianową i może być biały, kremowy, różowy, czerwony, bordowy i fioletowy. Pąki i kwiaty są duże i robią silne wrażenie.
Rodzaj piwonia to ok. 35 gatunków roślin. Spośród licznej grupy gatunków, można wymienić chociażby takie jak: majowa piwonia lekarska (Paeonia officinalis), piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa), piwonia Wittmanna (Paeonia wittmanniana), kwietniowo-majowa, czy też piwonia delikatną (Paeonia tenuifolia). Jednak w zdecydowanej większości naszych ogrodów, spotykana jest przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora). To właśnie ten gatunek posiada najwięcej różnorodnych ogrodowych odmian mieszańcowych, których z roku na rok ciągle przybywa.

Piwonia kwitnie w czerwcu. Odmiany wczesne zaczynają kwitnienie na początku miesiąca, natomiast zaraz po nich rozwijają kwiaty odmiany średnio wczesne. Pod koniec czerwca zakwitają piwonie późne. Terminy te jednak mogą się nieco zmieniać, gdyż w znacznym stopniu są uzależnione od pogody w danym roku.

Najwłaściwszym stanowiskiem uprawy piwonii będzie miejsce ciepłe i słoneczne, ma to bowiem dość istotny wpływ na jakość i ilość kwiatów. Piwonie zakwitają na ogół w trzecim roku po posadzeniu, a do zawiązania pąków kwiatowych potrzebują zimowego spoczynku i chłodu. Są też odporne na mróz, mimo to w pierwszych 2-3 latach od wsadzenia, warto jest przed zimą zabezpieczyć je ściółką, gdyż zbyt niskie temperatury łatwo mogą uszkodzić młode karpy, a w pierwszym roku zaleca się umiarkowane podlewanie.
Odmiana / kolorPoj.Cena
Sarah Bernhardt / jasnoróżowa
5l25
Ciemnoróżowa5l
25
Biała5l
25
Czerwona5l
25
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści