Żywotnik Zachodni Smaragd | Tuja Szmaragd - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Żywotnik Zachodni Smaragd | Tuja Szmaragd

Zadzwoń do nas: +48 505 302 413


Żywotnik zachodni Smaragd (potocznie - Tuja szmaragd)
(Thuja occidentalis Smaragd)


Typowa tuja żywopłotowa. Gałęzie rosną do góry i na boki. Zwarty pokrój stożkowy. Kolor igieł ciemno-zielony. Zastosowanie: żywopłoty i pojedyncze formy. Można przycinać i formować. Po dziesięciu latach osiąga 2,5 metra, a docelowo 8 metrów. Na żyznych glebach okolic Lublina przyrosty metrowej tui mogą przekroczyć 20 cm rocznie od drugiego roku po posadzeniu. Smaragd da zwarty szpaler tylko kiedy będzie regularnie przycinany. W innym przypadku rośliny mogą być bardzo strzeliste i nigdy się nie zrosną.


Tuja Szmaragd to jedna z najbardziej popularnych roślin iglastych stosowana na żywopłoty. Swoją popularność zawdzięcza żywozielonemu kolorowi, który niektórzy nazywają szmaragdowym. Oczywiście na zimę liście ciemnieją i robią się bardziej brunatne - jak u wszystkich roślin zimozielonych. Ta roślina rośnie tak szybko jak większość żywotników kolumnowych, ale trochę wolniej niż Brabant. Najlepszą alternatywą dla odmiany Smaragd jest Columna. Pierwsza ma naturalnie stożkowy pokrój. Zwykle u góry szybko się zwęża. Ta druga ma podobną średnicę na całej wysokości. Dzięki temu tworzy zwarty szpaler bez formowania. Wiele osób wybiera twierdzi, że tuja szmaragd ma najładniejszy kolor i mimo jej budowy wybiera ją na żywopłot. Może lepiej tą odmianę posadzić jako pojedynczą dominantę, a żywopłot zrobić z odmiany Columna? Tą decyzję trzeba dobrze przemyśleć.

Tuja szmaragd jest rośliną łatwą w uprawie. Wymaga gleby lekko kwaśnej, która przeważa w Polsce. Najbardziej uwidacznia swój kolor rosnąc w półcieniu, ale dobrze radzi sobie również w pełnym słońcu i cieniu. Szybkie przyrosty wymagają dużej ilości wody. Podlewanie jest zalecane przez pierwsze dwa lata po posadzeniu, a na glebach suchych lub piaszczystych jest wręcz niezbędne. W przypadku niewystarczającej ilości wody tuja wytworzy szyszki, które nie opadają i wiszą brązowe kilka lat. Tuja szmaragd jak wszystkie tuje doskonale znosi formowanie nożycami. Można to robić aby nadać roślinom wymagany kształt lub aby obciąć szyszki lub suche gałązki. Właściwy termin cięcia to czas tuż przed wypuszczeniem nowych igieł, na początku kwietnia.
PojemnikWysokośćCena
3l60cm15
3l80-90cm
20
5l100-120cm30
Z gruntu
100-120cm20
Z gruntu
120-140cm30
Z gruntu
140-160cm40
Z gruntu
160-180cm60
Z gruntu
180-200cm100
Z gruntu
200-220cm120
Tuja Smaragd
Tuja Smaragd
Tuja Smaragd grzybek
Tuja Smaragd bonsai
Tuja Smaragd trzy kule
Tuja Smaragd kula na pniu
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści