Jodła szczepiona (Abies) | odmiany - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Jodła szczepiona (Abies) | odmiany

Jodła (Abies) – to rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych. Obejmuje on więcej niż 48 gatunków występujących na półkuli północnej – przeważnie we wschodniej Azji oraz Ameryce Północnej. W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita (Abies alba). W Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz na Roztoczu rosną bory jodłowe. Jodła jest pod ochroną i przeważnie rośnie w rezerwatach.

Oferujemy jodły szczepione na pniu w wysokości od około 40 do 60 cm lub na pniu około 50cm. Rośliny są w doniczkach od 3 do 15 litrów. Były szczepione dwa lub trzy lata temu.
różne odmiany, ale w małych ilościach. Proszę o kontakt w sprawie potwierdzenia dostępności.

Jodła górska - (Abies lasiocarpa)
1. Jodła górska Compacta
Gęsta karłowa odmiana. Jak na drzewo jest niska i docelowo dorasta do 3 metrów. Igły strebrzyste. Z daleka przypomina świerk srebrny, ale z bliska widać, że igły są zupełnie inne.
2. Jodła górska Arizońska
Bardzo duże drzewo o wąskiej, stożkowatej koronie. W Ameryce Północnej osiąga do 40 m wysokości i 360 cm obwodu pnia. Jodła arizońska występująca naturalnie w południowo zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Wyróżnia ją biała kora. W Polsce dorasta do 15 m wys. Rośnie bardzo szybko. Po 10 latach drzewa osiągają 3 m wysokości. Igły są nastroszone, niebieskawozielone, pokryte woskowatym nalotem, od spodu z wyraźnymi białymi paskami. Szyszki typowe dla jodły: małe, ciemnofioletowe. Jodła arizońska wymaga gleb żyznych, wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Najlepie rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Jodła kaukaska - (Abies nordmanniana )
1. Jodła kaukaska Robusta
Potężne drzewo docelowo dorastające do 10 metrów. Po 10 latach ma ponad 3 metry wysokości. Jest to roślina wąska o wysoko umieszczonej koronie, dzięki temu nadaje się nawet do mniejszych ogrodów.

Jodła koreańska - (Abies koreana)
1. Jodła koreańska Silberlocke
Wolno rosnące drzewo, które ma zwarty, szerokostożkowy pokrój. Po 30 latach uprawy około 5-6 m wysokości. Pień pokrywa jasna, gładka kora, na pędach niemal biała. Gałęzie są sztywne, krótkie, układają się horyzontalnie, blisko siebie. Grube igły długości od 2,5 do 4 cm są ułożone grzebieniasto po obu stronach gałązek. Igły tej odmiany, są silnie łukowato wygięte ku górze i skręcone.

Jodła szlachetna - (Abies procera)
1. Jodła szlachetna Blaue Hexe
Karłowaty krzew dorastający do 1 m wysokości i 60 cm szerokości. Charakteryzuje się zwartym, szerokokulistym pokrojem. Pędy ułożone są bardzo gęsto. Krótkie i szerokie igły mają barwę niebieską. Jodła szlachetna 'Blaue Hexe' preferuje stanowiska słoneczne do półcieniste. Odmiana wymaga gleb żyznych i wilgotnych. Jest mrozoodporna. Nadaje się do ogrodów skalnych, przydomowych, wrzosowiskowych, uprawy w pojemnikach oraz na rabaty.

Cena jodeł jest zależna od wielkości rośliny i doniczki i wynosi od 40zł do 95zł.
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści