Cis pośredni - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Cis pośredni

Zadzwoń do nas: +48 505 302 413


Cis pośredni Hicksii

(Taxus x media Hicksii)


Typowy cis kolumnowy. Gałęzie rosną do góry, co oznacza, że przy ziemi jest bezlistny. Kolor igieł ciemnozielony. Zastosowanie: strzyżony żywopłot.  Po dziesięciu latach osiąga 3 metry. Jesienią wytwarza trójące owoce w pięknej czerwonej osnówce. Owoce są pożywieniem dla niektórych ptaków.


Cis pośredni Hilii
(Taxus x media Hilii)

Typowy cis kolumnowy. Gałęzie rosną do góry, ale z wiekiem rośnie również na boku. Kolor igieł ciemnozielony. Zastosowanie: strzyżony żywopłot.  Po dziesięciu latach osiąga 3 metry. Jest to odmiana męska - nie wytwarza owoców.


Uprawa
Łatwo rośnie na przeciętnych, średnio wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach w pełnym słońcu do półcienia. Toleruje cień i jest uważany za doskonały zimozielony krzew na zacienione warunki. Preferuje wilgotne, piaszczyste iły, ale rośliny nie tolerują wilgotnych warunków, których należy unikać. Niezbędne jest dobre odwodnienie gleby. Toleruje warunki miejskie. Najlepiej umieścić w miejscach chronionych przed zimnymi wiatrami. Dobrze akceptuje przycinanie i ścinanie. Przycinanie najlepiej wykonać wczesną wiosną, zanim pojawi się nowy przyrost.

Godne uwagi cechy
Taxus x media to hybrydowe oznaczenie dużej liczby krzaczastych, często szeroko rozpowszechnionych krzyżówek cisu pospolitego (Taxus baccata) i cisu japońskiego (Taxus cuspidata). Hybrydy te są znane z łączenia doskonałości ozdobnej cisu pospolitego z zimotrwalością cisu japońskiego. Chociaż wyglądem przypomina przede wszystkim cis japoński, różne odmiany hybrydowe mogą znacznie różnić się wielkością i charakterem. Wysokość waha się od 0,5-7 metrów wysokości w zależności od odmiany. Dwa uszeregowane, spiczaste, podłużne do igieł, oliwkowe do ciemnozielonych liście są atrakcyjne przez cały rok. Kora jest łuszcząca się brązowa. Rośliny są dwupienne (oddzielne rośliny męskie i żeńskie). Rośliny żeńskie produkują czerwone, jagodowe owoce zamiast szyszek. Każdy owoc ma pojedyncze nasiona prawie całkowicie otoczone mięsistą czerwoną otoczką. Wszystkie części tej rośliny są trujące w przypadku spożycia.
Cis pośredni Hicksii
OdmianaPojemnikWysokośćCena
Hicksii
2l20-30cm12
Hicksii
3l60-80cmbrak
Hicksii
10l60-80cmbrak
Hilli2l20-30cm20
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści