Cis pospolity - Szkółka roślin Sawanna

Przejdź do treści

Cis pospolity

Zadzwoń do nas: +48 505 302 413

Uprawa
Najlepiej rośnie w równomiernie wilgotnych, żyznych, piaszczystych glinach z doskonałym drenażem w pełnym słońcu do półcienia. Tolerancyjny pełny cień, szeroka gama gleb (z wyjątkiem słabo osuszonych) i znaczne przycinanie. Rośliny można łatwo przycinać i dobrze reagują na przycinanie. Nie toleruje ekstremalnych temperatur (np. długotrwałych gorących temperatur letnich lub zimnych wiatrów zimowych). Niezawodnie zimotrwałe w całej Polsce.

Godne uwagi cechy
Taxus baccata, powszechnie nazywany cis pospolity, to długowieczne, wiecznie zielone, stożkowate drzewo, które pochodzi z Europy, południowo-zachodniej Azji i północnej Afryki. Zazwyczaj rośnie do 5-10 metrów. Stare drzewa zwykle rozwijają grube pnie z łuszczącą się czerwonawo-brązową korą. Lśniące, płaskie igły, dwupoziomowe, ciemnozielone liście (igły do ​​4 cm długości) są atrakcyjne przez cały rok. Młode pędy pojawiają się jasnozielone. Chociaż klasyfikowane jako iglaste, cisy żeńskie (rośliny dwupienne) nie produkują szyszki, ale zamiast tego produkują czerwone, ozdobne owoce przypominające jagody, z których każde ma pojedyncze nasiona prawie całkowicie otoczone mięsistym czerwonym arilem. Ptaki żywią się owocami jagodowymi i pomagają rozprzestrzeniać rośliny w inne miejsca. Roślina ta jest trująca w przypadku spożycia.

Cis pospolity Semperaurea
(Taxus baccata Semperaurea)
Cis o szerokim pokroju, gałęzie rosną do góry i na boki. Kolor igieł wiosną jasnozielony, latem i zimą żółtozielony. Zastosowanie: na strzyżony żywopłot lub formę wolnostojącą. Po dziesięciu latach osiąga 2 metry.

Uwaga: jagody wszystkich cisów są trujące !!


OdmianaPojemnikWysokośćCena
Semperaurea1,5l20-30cmbrak
Repandens Aurea2l20-30cm
brak
Repandens Aurea
10l30-40cm
brak
Fastigiata1,5l20-30cm
brak
Cis Pospolity fastigiata
Szkółka roślin ozdobnych Sawanna
Jabłonna Majątek 120, województwo lubelskie
Wróć do spisu treści